mooie werk van Uw comité en de Texelse bevolking, die U in staat stelt, en wel in de vorm van een pennenvrucht voor de Texelse Courant. Momenteel ben ik nog te zeer ver vuld van al dat wonderlijke van het oosterse leven, dat het mij niet mogelijk zal zijn hiervan een enigszins samenhangend relaas samen te stellen, "k Ben verrukt van de schoonheid van dit land. "k Sta er onbevooroordeeld tegenover en tracht mijn diensttijd tevens nuttig te maken om zoveel mogelijk indrukken van land en volk op te doen. Steeds had ik grote belangstelling van de dingen die hier gebeurden, en ik beschouw het dan ook als een voordeel nu in staat te zijn met eigen ogen iets van de situatie te zien. En zijn nut heeft het al gehad; op sommige dingen heb ik nu al een andere kijk dan in Holland. Maar mijn hoofdconclusie is ongewijzigd en 'k hoop dan ook van harte, dit het gegeven mag zijn, dat Nederland en Indonesië thans de weg tot samengaan mogen vinden in vrede, Het land hunkert er naar. BANDOENG, 23 sep. 1949 Je hoeft niet geletterd te zijn om uit te druk ken wat je voelt, lees maar! LEUWILIANG, 28-5-'48 Geachte comité, Al enige malen mocht ik door uw bemidde ling de Texelsche Courant ontvangen en wil u langs deze weg hartelijk bedanken. Ik ben geen briefschrijver, maar wil toch even een epistel opstellen. Door bemid deling van u zijn wij, Tesselsche jongens, steeds op de hoogte van het voornaamste Texelsche nieuws. Evenals de andere jongens wordt ook door mij de krant uitgespeld, tot het kleinste berichtje en advertenties aan toe. Als het avondeten door de keel is ga ik buiten de krant lezen onder het genot van een 'Heimwee' cigaret. Als de duisternis komt gaan we naar binnen om daar verder te le zen. Ook als ik op wacht moet neem ik m'n krantje mee om, als ik vrij ben, te lezen. Gisteren kregen we hier op onze bui tenpost een radiotoestel, geschonken door het NIWIN-comité STREEFKERK. Dit zo zeer gewaardeerde geschenk werd door ons met blijdschap ontvangen. Wij Texelsche jongens kunnen nu zeggen: Oké, wij leven mee met de Texe laars overzee! Ik ga nu eindigen met de hartelijke groeten uit Leuwiliang. P. Daalder. In andere delen van Indië, zoals in Martapoe- ra, lijkt het niet zo rustig als beschreven in de vorige brief. Op 28 december 1948 gaat dipl.sold. Jac. Boogaard, Mortierpel. Ost.Cie 5-8RI een brief schrijven: Geachte Comité, Al is het nu wel wat laat geworden als gevolg van de nieuwe toestand hier in Indonesië, wil ik U allen toch ook van harte nog een gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar toewensen, en met de hoop, dat U evenals in het afgelopen jaar wederom in staat gesteld mag worden om aan Uw verlangen nl. voor de jongens in Indië te kunnen zorgen en enige verlichting te kun nen brengen, te voldoen. Hiervoor heb ik dan ook niets dan lof en be tuig U ook mijn hartelijkste dank voor al het geen U allen in het afgelopen jaar voor ons heeft gedaan. De Texelse courant komt steeds prompt op tijd en het mag dan ook een groot geluk worden genoemd dat hij nog steeds zo goed als volledig verstuurd mag worden. Want hoe langer je van huis bent, zoveel te meer begin je het nieuws uit je eigen omgeving te waarderen. En dan was het dit jaar met de kerstpakketten ook weer reuze in orde; ik vond ze zelfs nog mooier als die van 31 Aug. Weliswaar is er dit jaar van een volledige Kerstviering niet zoveel terechtgekomen, maar gelukkig hebben we allen een kerkdienst kunnen bijwonen en doordat wij hier tegen de demarcatie zitten, wat dus V.P. gebied is, kon onze wacht gedurende een paar uur overgenomen wor den door de algemene politie en ging de ge- zamelijke kerstmaaltijd toch nog door. Overi gens zitten wij hier in Sumatra in een betrek kelijk rustig gebied en is hier ook nog niets gebeurd. En ga ik nu weer eindigen, U allen het aller beste toewensend en hartelijk gegroet uit Z. Sumatra. 14

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 16