KNIJPKATTEN D. Bonne, Djakarta mei'50 H. v.d. Werf, Djakarta mrt'50 Ch. v.d.Slikke, Djakarta sep'50 J. Boogaard, Marthapoera mrt'50 J. Witte, Djakarta okt'50 M.J.Bakker, Djakarta sep'50 J. Bonnet zegt de krant op in mei'48 en schrijft tevens:" Deze week heb ik bezoek gehad van Kooger (Dennen), Hin (Dijkmans huizen) en Bakker (Gravenstraat). Ze kenden me niet meer!" Bonnet zit dan in Palem- bang. Ook L. van Kooten schrijft een adreswijziging: a/b Hr. Ms. "Tholen", Batavia. De heer J. Druif, Julianastraat 8 te Ooster end laat middels een briefkaart weten dat het adres van zijn zoon J. Druif, korporaal Tfilili- tan - Djakarta is geworden. Verder zijn nog bedankjes wegens repatriëring van: C. v. Leeuwen, Batavia okt'49 A. Medema, Batavia jan'50 K. Bakker, Winongan sep'48 De meeste briefjes zijn kort. Maar op 10 mei 1950 schrijft P. Smit een adreswijziging. Hij is kennelijk ziek geworden en waarschijnlijk voor een langere periode: Van 50e Hyg.Afd.Veldp. Djakarta wordt het: Leger Hospitaal, kamer 21 P. Smit, Batavia bedankt voor de goede ont vangst in juni '48 en een maand later schrijft C. van Heerwaarden dat hij naar huis mag en geen krant meer nodig heeft. Al eerder, feb'- 48 laat J. Zwart uit Pasoe Roean weten dat hij de krant regelmatig krijgt. G.J.Schaap, Wanaredja, schrijft in april '48: "De Texelsche Courant ontving ik ook steeds, waarvoor mijn dank. Die wordt hier goed gelezen hoor, van begin tot eind." In de maanden april en mei van het jaar 1948 krijgen (waarschijnlijk) alle soldaten in Indië een knijpkat als pakketje toegestuurd. In ieder geval reageren een groot aantal Texelse jongens: Sgt. J.v.d. Vliet, PALEMBANG; Th.v. Heerwaarden (chauff)-SOERABAJA schrijft dat hij het pakje precies op zijn ver jaardag heeft ontvangen. Soldaat D J. Bakker - PALEMBANG Dick Hooijberg - PALEMBANG K. Vlaming - SOERABAIA P.v.d. Slikke - LOEMADJANG Ze schrijven o.a. het volgende: Het lampje komt goed van pas als er 's avonds laat geen licht meer is en de bel van de telefooncentrale gaat, dan hoef je tenmin ste niet je nek te breken over allerlei rommel, zoals drums met kabel, telefoontoestellen e.d. die hier opgeslagen staan. we liepen hem 's avonds gelijk te knij pen, dat kunt u zich wel indenken. Het spijt ons wel dat er een paar 'zwarte schapen' tus sen de kudde texelaars' lopen. Misschien kunt u hen nog wat "bijlichten?" "We hopen hem in Indië niet te lang meer te hoeven knijpen en voor de jongens zal dan ook de knijp kat veel licht in de duisternis van de tropen nacht brengen.." Niet alle brieven zijn van Texelse jongens. Zo zit er een brief bij van de C.M.V. Officier A. Bezemer, die de afdeling Texel van harte bedankt voor de voetbal: "Enkele dagen gele den mochten wij van de NIWIN een voetbal ontvangen, welke schenking volgens aangehechte label, van u afkomstig is." Met potlood staat onder op de brief geschre ven: Op 13 Juli 1948 werd de opbrengst voet balwedstrijd overgemaakt: 165,-). Enkele briefschrijvers laten duidelijk weten wat ze denken over de situatie en de omstan digheden waarin ze verkeren. Gijs Oskam schrijft o.a.: "Na eerst een dag of 10 in Sukabumi te heb ben verbleven, vertoef ik nu voor een oplei ding tot radiotelegrafist in Bandoeng.en: "Zo reeds gezegd, stel ik toezending van de Tes- selaar buitengewoon op prijs. Want hoewel ik natuurlijk maar import was en me er niet op mag beroemen Tesselaar van origine te zijn, ligt Texel me door het bijna 3-jarig verblijf al daar, toch nog wel na aan het hart, dat ik war me belangstelling koester voor al hetgeen er op t Gouden Boltje voorvalt. En ik kan u dan ook verzekeren dat ik het Raadsverslag van de eerste vergadering van de nieuwe Raad bijna van woord tot woord spelde. Over en kele weken hoop ik in staat te zijn om mijner zijds een tegenprestatie te leveren voor het 13

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 15