NIWIN Béu rérstgr uit Népérlanp zijn geweest. De eerste twee dagen had men reeds meer dan 1000,- ontvangen maar de derde dag alleen was ruim boven de duizend gulden geweest. Hoewel er al 200 pakketten zijn verstuurd, kan het bestuur trots mededelen dat er nu nog 500 pakketten geplaatst zullen worden. Simon Dros Vele vragen bereikten ons: "Kunnen wij niet wat doen voor onze jongens in Indië?" Zóve le, dat de vice-presidente en secretaresse er eens op uit trokken en gingen praten bij de Niwin en nu kunnen wij U antwoorden: Ja, wij kunnen iets doen. Een ieder heeft waarschijnlijk wel gehoord van de kerst-pakketten-actie der Niwin, een actie, die vrij laat ingezet - ja, zelfs té laat, eenvoudig omdat de Niwin niet eerder bestond. Het begon er echter lelijk op te lijken, dat er maar 't beste paaseieren in kerstpakketten gestopt konden worden, toen het jonge Niwin-bestuur een kordaat besluit nam: het stuurde alvast 150.000 kerstpakket jes naar Indië in de goede hoop, dat het geld achteraf nog wel bij elkaar zou komen. Hieraan was enig risico verbonden. Tenminste in theorie. In de praktijk zal het Nederlandse volk de kosten voor dit nationa le geschenk aan zijn soldaten toch graag opbrengen. We moeten er maar dankbaar voor zijn, dat de Niwin zo handelde, want anders had een deel van onze jongens géén kerstgroet uit de lage landen bij de zee, waar ze met de feestdagen zo graag zouden zijn. Laten ze dan in ieder geval op hun verre post een geschenk mogen hebben van 'thuis'. En aangezien thuis altijd de moeder is die voor de gezellige extraatjes zorgt, willen wij nu ook speciaal onze vrouwen vragen, de gestuurde cadeautjes mee te betalen. Als u 4,- stuurt aan de Niwin, hebt U een soldaat blij gemaakt met een pakje waarin: 1 blikje biscuit 1 blikje taai-taai 1 blikje Goudse stroopwafels 1 blikje sigaretten (50 stuks) 3 repen chocolade 1 rol pepermunt 1 boek 1 mapje schrijfpapier 1 potlood 1 kleurenfoto van H.M. de Koningin. U kunt de 4,- betalen per postwissel (adres Niwin, Rijnstraat 10, Den Haag) of per giro (no. 511000). Voor deze schenking mag geblokkeerd geld gebruikt worden. REACTIES UIT INPIË Vele Tesselse jongens in Indië namen de moeite om te schrijven naar de NIWIN, afde ling Texel. Ze waren vooral verrukt van de Texelse Courant, die ze regelmatig kregen toegestuurd. Nou, regelmatig! "In het begin", schrijft een van hen, "kwam de krant erg slecht; we kregen hem pas na 2 of 3 maan den! Maar de laatste tijd is de krant binnen 6 dagen hier, zodat we het nieuws van thuis binnen een week te weten komen." Als je werd overgeplaatst, moest er wel een berichtje naar Texel, als je je krantje wilde ontvangen. Gijs Oskam wordt in 1949 twee keer overgeplaatst; de eerste keer naar BANDOENG en daar na naar SUKABUMI. Het is ook belangrijk dat je bekendmaakte wanneer je weer naar huis ging en voor de toezending van de krant bedankte. Even een greep uit de brieven: J. Zegers, huzaar te velde: jun'48 P.A. v.d. Vis, Batavia, sep'49 J.A. v. Heerwaarden, Bangil feb'50 G. Westdorp, Bandoeng mei'50 Archief {foto} van de Historische Vereniging Texel Gemeente Archief Texel. Dank aan: Nies van Hoorn-Westdorp, Jopie Gerrits-Broekman en Carel van Empel. Uit: De Plattelandsvrouw, 4e jaargang, nr 12, December 1946 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1999 | | pagina 14