16 Zeker bijzonder is ook dat Braam vele publi caties deed verschijnen; allerlei liedjes en daarnaast zijn politieke denkbeelden, waar hij altijd mee bezig was. Hij werkte al met een typemachine en maakte zelf duplikaten van zijn geschriften. Hij ondertekende één van zijn stellingen met Jacobus van Vooren en Braam van Achteren. Andere pseudonie men waarvan hij zich bediende waren Ber- tus Tulp of Cosmopoliet. Ooit was hij op persoonlijke titel kandidaat voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het schrijven heeft hij gedaan tot op hoge leef tijd. Voor hij overleed verkocht hij zijn ste nen huis en tevens het overgeplaatste hou ten huisje, aan de gebr. Zuidema. Er was zoveel (rommelig) papierwerk dat de nieuwe eigenaren, zoons van één van zijn vrienden, het maar verbrand hebben.. De stoel van Braam werd nog lange tijd bewaard, af en toe ging de nieuwe eigenaar H.Zuidema er op zitten: 'Ik zei dan, nou zit ik op de stoel van de President'. In 1932 stond er een artikel over Braam in het blad 'Het Leven' met drie foto's waarop behalve Braam ook zijn afgebeeld het voor malige 'Witte Huis' (White House U.S.E.) en zijn houten schuurtje waarin hij dan woont in de Hollandse weg. De schrijver begint met: We hadden gehoord dat op Texel de man zou wonen, die Europa en de wereld uit de narigheid wii (en kan!) redden! Maar nu: zo'n 45 jaar na zijn dood blijkt dat de idealen van deze landarbeider uit Zuid- Eierland toch aan het uitkomen zijn. In het jaar 2000 moet de Euro zijn intrede doen, de Europese landen werken al zeer nauw samen op gebied van economie en veilig heid, de grenzen vervagen: het ideaal dat Hendrik Braam in zijn eentje wilde oplossen als de eerste President van Europa is nabij. Rond 1936 kwam hij vanuit de Hollandse- weg naar de Schoolweg (nu Muyweg) in Zuid-Eierland. Hier plantte hij zijn fruitbomen en legde zijn tuin aan. Vlak voor de oorlog moesten hij en enkele andere buurtbewo ners hun huizen afstaan aan het leger. Na enige tijd keerde hij weer terug en altijd bleef hij zich verdiepen in zijn probleem: de betere wereld. Regelmatig was hij niet hele maal in orde wat de gezondheid betrof. Het schijnt dat zijn schedel gelicht is geweest in Groningen. Wanneer hij ziek was verzorgde mevr. G. Kok-van Bergen, de vrouw van de smid in Zuid-Eierland hem; hij was tenslotte een Groninger net als zij. Braam met protestbord voor het Vredespaleis te Den Haag - Braam met viool voor houten huisje Hollandseweg

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 18