gezet naar Nederland. Dat Braam veel van de wereld gezien had was een feit, tevens verdiepte hij zich in de achtergronden van de voormannen van de wereld in die tijd. De duitse filosoof Nietsche zag in de Griekse wijsgeer Zarathustra (in het grieks ook Zoroaster) een zg. Über mensch. Vandaar dat Braam een lied in de Eerste Wereldoorlog schreef getiteld: Kom Zarathustra. Bij aankomst in Holland met de 'Nieuw Am sterdam' uit Amerika, ontmoette hij in de trein een stel Belgische mensen die op weg waren naar Texel. België had te lijden ge had van de Eerste Wereldoorlog en in die tijd waren er al Belgische vluchtelingen in de Eierlandse polder geweest. Met dat gezel schap kwam hij naar Texel. In de polder, ontgonnen rond 1840, was nog veel handwerk te doen. Mensen die de handen uit de mouwen konden steken kon den daar terecht in een periode waarin het elders armoe troef was. Braam doet van zich spreken als er een advertentie in de krant verschijnt. In een openbare vergade ring op 17 jan. 1920 te houden in de zaal van G. Zoetelief (De Cocksdorp) zal H. Braam een beschouwing geven over de 'Markenkoers'. Het onderwerp heet 'De hu mor en reclame voor de Valuta-Combinatie.' Opmerkelijk is de toevoeging dat de verga dering ook voor vrouwen toegankelijk is. Braam speelt al in op het vrouwenkiesrecht. De entree is 10 ct. Er komt een kort verslag in de volgende krant en dan houdt Braam voor de entreeprijs van 25 ct. nog zo'n le zing in hotel 'Texel' op 28 januari. Dan staat er als programma echter: 1. De weg naar een betere toekomst. 2. Schets uit het ruwe leven aan een Amerikaansche dorschma- chine (eigen ervaring). 3. Het vereenigen van Europa (vroolijke fantasie). Zijn inschrijving op 5 november 1921 in de gemeente zegt: Hindrik Braam (geboren te Hoogezand op 21-12-1873) met de vermel ding 'toevallige geboorte' nu van Velsen naar Zuidhaffel B727 (Waterweg) Van 1928- -1929 heeft hij voordat hij zijn plek aan de Hollandseweg kreeg nog in het Gesticht voor Weldadigheid gezeten, getuige een foto van hem met de andere bewoners. 15 Links met hoed: H. Braam

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 17