Tessels Prate Archief en bibliotheek van de Historische Vereniging bevatten een schat aan gegevens over Tessels verleden. Behalve gedegen historische werken zijn er ook veel, wat men noemt, 'nostalgische' zaken te vinden: krantenknipsels, verhalen, versjes en ook voor-drachten. Zoals onderstaande voordracht, gekregen van Anneke Paagman-Bakker. Twee arme boertjes van de Mient bezoeken Amsterdam, een hele onderneming in die tijd (ca. 1910). Nog armer dan ze al waren keren ze terug en besluiten nooit meer van Tessel te gaan! TWIE BOERTJES FAN DE MIENT Samen: Dag dames en menere mit mekaar, We groete jullie ollegaar. Wee benne twie boertjes fan de Mient, Een vader mit sien kiend. Zoon: 't Was op een warme seumerdag da-'k allien in 't sontje te sléépe lag. 'k Wist eigenlijk niet hoe of het kwam, Maar ik dróómde maar fan Amsterdam. Vader: Fan die tiêd öf had 'k gien rust in huus. Hee sarde mien, en treiterde de puus En hieuw mit frage öllemaar an: Vaaaa, wanneer gaane we dan? Zoon: Zóó ginge we der same dan fandoor. Eerst mit de bóót en toe mit 't spoor. Och, och, wa-'s dat een gróóte stad Wat hèèwwe we deer een lol fan had. Vader: Zóó stinge we dan in Amsterdam En wiste niet wat óns overkwam. Wat een drokte en wat een geweld. We stinge hillegaar fersteld. Alras kwam er een kirrel naar ons toe Mit letters op sien pet fan ik weet niet hoe. Hee seide: Ik ben de gids der stad En laat jullie alles siên foor een cent of wat. Vader: Toen wee honger krege, sèèg ik: maar naar Kras, maar weet je wat de skorting was? Die meneer sei: 't Doet me vreselijk leed, Maar jullie benne niet gekleed. Zoon: Ik had de duvel in me lief. 'k Sèèg: Stik jou, Amsterdamse diêf, 'k Hèèw meer klere an as dat je weet, Het is beslist een hééle vleet. Vader: Ik hèèw een nuwwe baaie onderbroek, Doe 'k op reis soow, was de ouwe soek. Skéépegrééuwe koese en een nuwwe kiêl En de seeje pet fan buur Mechiel. Zoon: Zóó ginge we naar de Poort fan Kleef, Deer wazze wee donders gauw op dreef. We atte boerekóól mit spek, Net een kossie naar óns bek. Vader: Toe nag een kompie snert mit sesijsies d'r in Tjonge, wat hadde wee het naar de zin. Toe nag een segaar mit een potje bier, We hadde razend veul plezier. Zoon: Toe ginge we naar de Artis toe En sagge deer bere fan 'k weet niet hoe. Maar 't mooiste was bee de baviaan, Deer bleve wee een hortje staan. Vader: 'k Sèèg teuge mien zeun: Op wie liekt die aap, mien kind? Zoon: Wee wazze mit 't anbod zeer content, Ik sèèg, Va wa-'s dat een goeie vent! En we ginge mit óns drie tevree op stap. Zö'n stréét is deer een hééle lap. 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 25