Bij de nieuwe raad (6 sept. 1927) bleven Keijser en Vlaming de wethouders met resp. 10 en 9 stemmen. M.W. de Graaf (RK) wil de geen wethouder worden, omdat de posi tie van zijn partij daarvoor te zwak was. Hij stond wel achter het beleid van de afgelo pen vier jaar. Naast het voorspel m.b.t. de oprichting van de Tem (1927) kwamen o m. aan de orde: demping Schilsloot en weg aanleg met riolering achter de Havenstraat te Oudeschild (1925/26); openbare strand- verhuur te De Koog, restauratie kerktoren Den Burg (eig. gemeente) en regeling post vervoer met Th. Reuvers en E.S. Boekei (1926); restitutie van teveel geheven stroomgeld door het gemeentelijk elektrici teitsbedrijf (noodcentrale), fusie-bespreking VVV afd. Texel met VVV De Koog (1925/ 1927); gebouw aan de Hallerweg voor de dienst openbare werken incl. stalling voor paard en noodslachtplaats (1927); stichting landbouwschool (1928); landarbeiderswet- woningen (1926/30); aanleg Emmalaan en nieuwe RK-school (1930). Tijdens de raadsvergadering d.d. 23 mei 1931 veronderstelden de wethouders niet meer het vertrouwen te hebben van de meerderheid der raadsleden en wilden ont slag nemen. De oppositie was sterker ge worden in de 8-jarige zittingsperiode toen de voorstellen meest zonder hoofdelijke stem ming werden aangenomen. Ze wilden alleen blijven als ze voldoende vertrouwen van de raad kregen. De raad kon ze kennelijk niet missen, want beiden kregen negen stem men. Hoewel waarschijnlijk velen zijn optre den niet altijd sympathiek vonden, was er toch de waardering voor het realiseren van vele zaken, die zonder hem stellig minder vlug tot stand gekomen waren. Op grond van de in juni 1931 gehouden ver kiezingen was de samenstelling van de raad (1 sept. 1931) als volgt: R.P. Keijser Czn en A. Epe (Vrijzinnig De mocratische Bond), KI. Vlaming (AR), Jb. Kikkert Nzn (CHU), M.W. de Graaf, S. Keij- zer en H. Leber (RK), J. Henkes, T. Dogger en Jb. Bruin (SDAP), P. Dros Bzn en W.H. Lap (Vrijzinnige Vrijheids Bond), Joh. Parle- vliet (Gemeente Belangen). Ook weer bij deze nieuwe raad werden Keij ser en Vlaming als wethouder gekozen met resp. 9 en 7 stemmen. Henkes (fractie SDAP) sprak van het blok van 7, maar meende wel dat de gemeentebelangen het best gediend waren door samenwerking met deze wethouders. Blijkens de raad d.d. 25 aug. 1932 verliet R.P. Keijser Czn om ge zondheidsredenen de raad en trad af als wethouder. Hij is dan 64 jaar. Volgens M.W. de Graaf bleef Keijser bij de RK-fractie in dankbare herinnering. Het was duidelijk: Keijser had naast vrienden ook felle tegen standers, maar zelfs daar was ook waarde ring voor zijn werk. M.W. de Graaf in Tex. Courant van 27 aug. 1932: 'Keijser voerde bewind met medewerking van de RK-fractie'. Opvolger werd Joh. Parlevliet (Gem. Bel.) Als zakenman 'C.R. Keijser Co' Evenals zijn vader Cornelis Reijerszoon Keijser (1844-1916), die al op de Ruiter- plaats handelde in fourage, kunstmest en granen, was ook hij koopman. Eerst moge lijk in dienst van zijn vader, maar later ook voor eigen rekening (Zie de 'Noteringen van R.P. Keijser Czn in 1902' op pag. 8). Moge lijk op initiatief en zeker met medewerking van hem breidde vader de zaken uit door aankoop (1901) van het huis hoek Binnen- burg, nieuwbouw van het pakhuis Nieuw- straat (nu Burgwal) alsmede aankoop (1902) van een gedeelte van een houten pakhuis (erven G. Brouwer) op de haven. Op die plaats verrees ook in 1902 het stenen pak huis (nu 'Pakhuus' van C. Grootjen). Zie foto's 2 en 5. Ter bevordering van de continuïteit stichtte zijn vader in 1906 de v.o.f. C.R. Keijser Co. Firmanten: C. Keijser Rzn en zijn kinde ren/schoonzoons. Handel in fourage, gra nen, kunstmest, hooi, vee, exploitatie van twee boerderijen, te weten 'Ruiterplaats1 en 'Ongeren' en voorts in- en verkoop van bouwterreinen en de exploitatie daarvan (zie Staatscourant 20-7-1906 op pagina 11). Zie foto's 3, 4 en 6. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 9