R.P. Keijser Czn (1868-1939) Het artikel van dhr. P. Wit over de NV Tem (blad nr. 41 van december 1996) begint met 'Reijer Pieter Keijser Czn, zakenman en wethouder, die de stoot gaf tot oprichting van de Tem'. In mijn artikel (blad nr. 44 van september 1997) over het Gemeentelijk Elektriciteitsbedrijf Texel (1919- 1927) komt R.P. Keijser Czn voor ais wethouder, terwijl de Texelse Cou rant van 20 januari 1998 onder 'TEXELtest' ook een en ander over C.R. Keijser en R.P. Keijser Czn vermeldt. R.P. Keijser Czn had twee petten op en wel gedurende bijna negen jaar als wethouder en bijna een leven lang als zakenman, nl. de man van Keijser Co. Ook bekend als 'C Rre' en onder de bijnaam 'Hulder' (=horzel, wesp) al zou die naam in het verleden niet getuigen van sympathie. Ik tracht hier een beeld te schetsen van die toen bekende Texelaar. R.P. Keijser Czn Als wethouder in de jaren 1923-1932 Keijser was ongehuwd en woonde met zijn zuster Grietje in de Binnenburg. Hij was vrij metselaar. De Vrijzinnig Democratische Bond was zijn politieke partij (mr. P.J. Oud). In 1923 werd hij gekozen als raadslid en tijdens de raad d.d. 4 sept. 1923 gelijk geko zen tot wethouder met D.P. Bakker. Keijser zei: 'Ik vertegenwoordig 1/8 van het kiezers corps'. Overige raadsleden waren toen M.W. de Graaf, C. Stoepker, D.C. Dros, H.W. Keesom, J.J. van Ree, A. Vonk Czn, A. Boon, KI. Vlaming, S. Keijzer, L.J. Roeper en A. Epe. Burgemeester was Buysing Damsté. In 1924 vertrok wethouder D.P. Bakker om gezondheidsredenen en werd KI. Vlaming tweede wethouder. Keijser was niet alleen de stuwende kracht bij de elektrificatie van het eiland, maar toonde meer initiatieven. Het was een ondernemende man en ook in de raad dominant aanwezig. Het kwam vaak voor dat Keijser bij hem thuis een aantal raadsleden uitnodigde met het doel de be sluitvorming van door hem gewenste zaken te beïnvloeden. Niet alle raadsleden konden dat waarderen, want in de raad van 28 febr. 1925 zei een mogelijk geërgerde D.C. Dros dat 'de geregelde samenkomsten ten huize van wethouder Keijser de onderlinge ver standhouding geen goed doen', waarop Keijser dan weer antwoordde: 'Man, waar bemoei je je mee, wat gaat het je aan'. Het voorkoken van te nemen besluiten gaf som migen ergernis maar leidde wel tot snelle besluitvorming, (foto 1) 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 5