Nel Dogger TEXELSE GEDICHTEN EN RIJMEN afl. 7 (pseudoniem: Nel van Bergen) 17 De dichteres/schrijfster Nel Dogger werd geboren te Den Burg. Haar vader, Jan Cor- nelis Dogger, geboren te Oost, verdiende aanvankelijk de kost als visser. Na de on dergang van een Texelse vissersboot, waar bij de bemanning verdronk, besloot Dogger werk te zoeken aan de vaste wal. Dit op verzoek van zijn verloofde, die vernomen had dat hij bij die storm ternauwernood de haven had weten te bereiken. De eerste tijd werkte hij bij zijn a.s. schoonvader, Jan Leen, die een schildersbedrijf te Den Burg bezat. Ongeveer vier jaar na het huwelijk van de ouders werd Nel geboren. Ze was nog een baby toen de familie naar Den Hel der verhuisde, waar men een jaar of vier verbleef. Daarna vestigden de Doggers zich te Oosterend. Nels vader begon een schil dersbedrijf en had ook een rijwielreparatie bedrijf. Daarnaast verkocht hij rijwielen. Nel was een levendig kind, dat op school uitstekend kon meekomen. De lagere school doorliep ze zonder moeite, al moest ze vaak (tegen haar zin) rusten. In de winter van 1924 werd het gezin getroffen door een zware slag. Het zoontje, Jan, stierf na een kort ziekbed te Den Helder, waar hij met een extra boot naar toe was gebracht. Voor Nel was dit een gebeurtenis die haar het hele verdere leven is bijgebleven. Ook el ders in het dorp was men zeer van het ge beuren onder de indruk. De dichteres Inge Lievaart, een klasgenootje van Jan, legde haar gevoelens later neer in het gedicht Het begin van knagen. Dit komt voor in de bun del Bodemwater.waar mw. Lievaart haar Texelse jeugdherinneringen in vastlegde. De lege schoolbank kon ze nooit meer verge ten. Op tienerleeftijd kreeg Nel met ziekte te kampen. Ze werd chronisch ziek en was daardoor gedwongen altijd in, of vlakbij huis te blijven. Na het overlijden van haar ouders en een opname in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar, vestigde ze zich definitief in Bergen NH. Ondanks haar ziekte en een zware operatie kon ze part-time een boetiek hou den en zich ook meer en meer toeleggen op het schrijven en dichten. Dankzij een vriendin, die haar in veel dingen bijstond, had Nel toch de mogelijkheid zich te ontplooien. Daar hoorde een uitgebreide (schriftelijke) talenstudie bij. Aan het bed werd haar daarvoor examen afgenomen. De

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1998 | | pagina 19