GORRE EN PIESNORRE 4 In ons blad nr. 42, maart 1997, reageerde dhr. De Graaf uit Bussum op het Tesselse woord 'piesnorre', een oud knikkerspel. Naar aanleiding hiervan, ontvingen we van dhr. Bert Huiskes van museum 't Tromp's Huys te Vlieland gegevens over een op Vli eland nog steeds gespeeld soortgelijk spel, maar daar 'gorre' genaamd. 'Gorre', een oud spel dat haast in de verge telheid was geraakt, is weer terug op Vlie land. Het is te danken aan Nel Cupido, dat dit knikkerspel weer in ere is hersteld. Toen zij enige jaren geleden afscheid nam als me dewerkster van het Tromp's Huys verraste zij de genodigden door met elkaar op het schel penpad van de zeedijk te 'gorren'. Er werd toen voor het eerst om de wisselbeker, de 'Nel Cupido-cup', gestreden. Inmiddels is een fraaie nieuwe 'gorrebaan' aangelegd achter het museum en is de strijd om de cup al een jaarlijkse traditie aan het worden. 'Gorren' is een Vlielands knikkerspel, dat daar in de der tiger jaren nog naar hartelust werd gespeeld. De spelregels: Op een onverharde baan van anderhalve meter breed en acht meter lang worden met een tussenruimte van tien centi meter twee lijnen in de breedte van de baan getrokken. Ongeveer vijf meter verder wordt een derde lijn getrokken. De spelers krijgen ieder een zakje knikkers en één glazen 'bak ker'. In de smalle strook wordt dan een dikke glazen 'bakker' (de gor) aan de linkerkant van de baan gelegd. De spelers leggen een afgesproken aantal knikkers in de smalle strook. De knikkers komen met een tussen ruimte van ongeveer vier centimeter naar de rechterkant te liggen. Om te bepalen wie het eerst mag beginnen met pikken op de knik ker of gor gaan de spelers achter de baan staan. Tegelijk gooien dan de spelers hun glazen knikker over de gor en knikkers heen richting de getrokken streep van vijf meter. Wiens glazen knikker het verst van de lijn ligt, mag beginnen met pikken. Pikt hij de gor uit de smalle baan, dan zijn alle knikkers voor hem. Pikt hij een knikker uit de strook, dan zijn alle knikkers die rechts van de ge schoten knikker liggen van hem of haar. Pikt hij noch de gor, noch een knikker uit de baan, dan wint hij die ronde geen knikkers. Ten lange leste zal iemand de meeste knik kers overhouden en zal daardoor kampioen worden, leder jaar in de nazomer wordt dit toernooi gehouden, een speels en vrolijk toernooi voor eilanders en badgasten. Een idee voor Texel om het 'piesnorre' nieuw le ven in te blazen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 6