INHOUD NIEUWE LEDEN BIBLIOTHEEKNIEUWS 2 (vervolg VAN DE REDACTIE) Colofon 1 Van het bestuur 1 Van de redactie 1/2 Inhoud nieuw leden 2 Bibliotheeknieuws 2/3 Brief Th. van Heerwaarden en Jac. Zijm 3 Reactie Vlieland 4 Watervliegtuigen de Mok 5 Beeld, kazuifel, kapelaan 12 Huydekoper 18 Tex. gedichten en rijmen 25 Tessels Prate 28 S. Bakker, Oosterend E. Bonne, Den Hoorn C.P. Govers, Ede mw. M. Hoogenbosch, Den Burg mw. N. Keijser-Kooiman, Den Burg T. Kraak, Hars kamp J.B. Seegers, We- sterbork D. Wandemaker. Den Burg Ontvangen van: Mw. Kooiman te Purmerend: genealogische gegevens over fam. Kooiman; Dhr. J. Leen te Den Helder: kopie proces-verbaal 1786; Dhr. J A. v.d. Slikke: 13 generaties Eelman, samengesteld door de schenker; De heren Th. van Heen/vaarden en Jb. Zijm: verbeterde en aangevulde uitgave van de uitgewerkte DTB's van Texel (zie ook elders in dit blad); Mw. M. Duinker-van Wijk: de huismerken door mr. H. Reydon; Waterschappen (1941) door mr. C.J. Beukelman; 100 jaar Den Helder (1990) door M. Vermooten en W. Kalkman; De torens zingen (1916) door D.J. v.d. Ven; Volksalmanak 1892; Heraldisch allerlei (1935) door C.H. Kies; Nederlandsche spreekwoorden en gezegden (1918) door dr. F.A. Stoett; De 'zwoegers' op Texel (1943) door H. Koens; De helden van onze kusten (1923) door J. Stam- perius; Klaas Duit de zeeheld van Huischduinen (1896) door C. v.d. Hilst; Gids voor het eiland Texel met wandelkaart VVV; plaatjesalbum de Waddeneilanden (1928) en Afsluiting, droog legging en eilanden der Zuiderzee van de firma Simon Gaastra; Nederland in den Oorlogstijd (1920) en ABC oorlogsgids (1914) van Elsevier; Hoe zal de oorlog eindigen? Op grond der voorspellingen van Nostradamus (1940) van J.F. Pasteur; Namen en spreekwijzen aan den bijbel ontleend (1918) door dr. J. Herderschee; Het protestantisme in Noordhollands Noor derkwartier (1934) door G. Voet; schoolatlas (1917); platenatlas (1912); platenalbum Hoe ontstaat onze courant, en De courant haar opbouw en beteekenis (1931) door dr. P.H. Ritter; 1647-1811. Daarvoor moet je heel veel lol in het onderzoek, speurzin en een eindeloos geduld paren aan een geweldig doorzettingsvermogen. Van veel speurzin getuigt ook het artikel van Cor Reij over Huydecooper. Wat nu netwerken (werkwoord) is, was in de 17e/18e eeuw de familie. Die was vangnet, carrieremiddel en bron van huwelijkskandidaten tegelijk en de invloed van vooraanstaande families was niet te onderschatten, ook niet voor het leven op Texel. Voor de geschiedenis van de MOK als militaire basis gaat Gelein Jansen terug naar 1917, de start, 80 jaar geleden. Het was de 1e Wereldoorlog en zoals in elke oorlog werd er in hoog tempo een doorslaggevende ontwikkeling in gang gezet. Vliegtuigen veranderden bereik en manier van vechten van de strijdende partijen en van de omstanders. Veel verder terug in de tijd gaat Gerard v.d. Kooi die aan de hand van een kazuifelkruis, een altaarstuk en een beeld van Maria op de maansikkel een speurtocht in gang zet, waaraan hij ons vraagt deel te nemen. Gré Dros heeft in haar rubriek Texelse dichters Huib Fenijn onder de loep genomen en vertelt in Tessels Prate hoe de Dionne-vijfling voor één cent over de toonbank ging. Uit de reacties blijkt dat ons blad een behoor lijk geïnteresseerd lezersbestand heeft en we hopen dat u deze dagen weer wat van uw gading vindt in dit blad en ons blijft schrijven.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 4