Tessels Prate G.E. Dros een cent ferkóópe moche De winkel van Knelie Jonker teuge-over het Hóógewerfie De Hoore, 1936 'Moê, mag ik een cent ferkóópe?' 'Alweer? Gien spraake fan, je heb er sater dag pas iên had, het ken wel toe!' Een jaar of zes was ik, en al een paar dage stond ik, foor en na skooltiêd, een tiedje te kieke bee de winkel fan Knelie Jonker. Deer kon je foor een cent een 'gelukskarremel' kóópe met een lootje, en foor de glaze lagge de prijssies, die je deer mee winne kon. Mééstal had je niks, nou ja, je had dan die karremel, maar deer was niet veul an. Maar die prijssies! Behalleve een kopere rinkie met een gekleurd stiêntje, een hillestieke arm bandje, een blikke horlóózie, een fluitje fan een cent en zoksewat, log deer dan ok de gróóte prijs. Deuze keer was dat een mandje, zowat vijftiên centimeter brééd met deerin, naast mekaar op een kussinkie fan wit flenel, vijf kleine poppies met alliendig een luurtje om: de Dionne-vijfling. Ik kon me óóge d'r niet fanaf houwe. Wat woo ik dat graag win ne! D'r ware al aardig wat snobcente an ge- lukskarremels opgaan; 't was allan mis. En iedere keer ging ik maar weer te kieke, of een aar het intusse niet wonne had. D'r ware kienders an de Hoore, die veul vaker as ik Affijn, aredagsoches zit ik zó wat in me moe ders naaidoos te rommele en wat fiend ik? Een cent! Ik vliêg ermee naar Knelie Jonker en je zelt het niet gelove: ik win dat mandje met die skattige poppies! Bliêd as de bööl kom ik ermee thuus. 'Moê, Moê, kie-ers! Ik héb het, ik heb het wonne!' Maar deer kreeg ik de koes op de kop... 'Weer had jee een cent fandaan?' Oê jee... 'Uut de naaidoos, Moê.' 'Zonder te frage hei-jee die cent ferkocht? Je heb-em stiekum uut de naaidoos pakt en je heb niks teuge Moê seid? Dat is héél erg lillek!' Met een skok wier ik wakker uut een mooie droom. En de straf was niet mis, teminste in mien óóge. Ik most twie poppies an me iêne zussie geve, en iêntje an me are zussie fan amper twie jaar, die d'r metiên de armpies en de biêntjes afslóópte. Het mooi was d'r hille- gaar af. Een sweere straf, al geef ik achteraf me moeder geliek: eerlijkheid is een gróót goed, en je ken het niet vróóg genog lere. Ik ben deuze gebeurtenis nooit fergete; ik sien het nag zóó foor me, dat pitriete mandje met die vijf alderliefste babypoppies... 28

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 30