11 De verlofganger lette vooral op het voorkomende onder „Opgaaf van adres" en „Straffen" op blz. 3640. Stamboeknummer //U>3 z. VERLOFPAS Het Hoofd der Ille Afdeeling van het Afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie te s-Gravenhageverklaart dat aan den zeemilicien- H.D.Vfth TTOEH van de lichting_1937 met ingang van den - groot-verlof is verleend. s-Gravenhage30 Juni1941. Het .Hoofd vo«rn'oeind, Verlofpas Kroon en Van Uden hebben beiden spijt dat hun vlieguren niet in hun boekjes vermeld staan.) Ze besprenkelden de gebouwen van binnen met benzine alsmede de in reparatie staande vliegtuigen. Alles brandde als een fakkel. De vliegtuigen die aan de steiger la gen en reeds tijdens de eerste beschietingen van de Duitsers vernield waren werden naar de ingang van de vaargeul gesleept en afge zonken. Dit om doorvaart te verhinderen. Tij dens hun vertrek naar Den Hoorn sliep dhr. Van Uden ook op het kerkhof terwijl anderen ook in de kerk verbleven. Daarna vertrok men naar Den Burg. De heer Kroon beland de dus in de Parkstraat, maar Van Uden en anderen verbleven 4-5 dagen in de Jozef school. Vervolgens werd er afgemarcheerd naar de haven van Oudeschild vanwaar men vertrok naar Den Helder. Hier werden de zakboekjes bijgewerkt (wie op De Mok werk te kreeg 15,- in de maand extra) en werd de diensttijd opgeheven. Zie de foto met steigers en bommen. Die bommen waren tijdens de vorstperiode door kruiend ijs losgeslagen van hun ankers. On der aan ligt het sleepbootje 'de ouwe Kee'. Niet te zien zijn snelle motorbootjes, die deze zeemijnen ophaalden uit de Waddenzee. Een aantal van deze mijnen werden op De Mok gedemonteerd. Andere zeemijnen die voor direct gevaar konden zorgen, werden vanuit de watervliegtuigen met mitrailleurs bescho ten zodat ze ontploften voordat er schade zou ontstaan. Een aantal militairen trachtte met de speedbootjes naar Engeland te ont komen. Eén van hen was een bekende van dhr. Kroon, een zekere soldaat Schot. On langs vernam hij van een andere Mokganger dat deze bootjes door de Duitsers waren be schoten en de bemanning daarbij was omge komen. Speedbootjes waarmee men naar Engeland probeerde te vluchten Nog even iets over de zgn. 'rotmok', oftewel het rijstgerecht. Om hieraan te ontkomen probeerden de militairen aan te pappen met de meisjes op het eiland. Wanneer het lukte om verkering te krijgen, mocht men ook wel bij het meisje eten. Degenen die wisten dat ze 'Rotmok' moesten eten keken met jaloerse blikken naar hun collega's die buiten de poort gingen naar de 'vette hap-verkering'. Gelein Jansen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 13