Watervliegtuig Fokker C14-W 'Tijdens de mobilisatie was het extra druk op de Mok, er waren ook militairen van de land macht bijgekomen. Dan hadden we het druk, want we moesten het eten en eetgerei halen op verschillende plaatsen. Zo had je de 'ge- mellen', waar het eten warm gehouden werd. Aan de zijkant van de kombuis zat dan weer de bottelier. Hij gaf het eten uit, maar ook de kleding liep via hem. Zo herinner ik me nog goed dat een Duitse jager, een half jaar voordat de oorlog uitbrak, een R5 van ons neerschoot bij Ameland. Aan boord zaten Beuning, de Groot of Avenarius. De eerste Nederlander die een Duitser neerhaalde Kantoor havenmeester was sergeant Daniëls. Een aardige rustige man, een Zeeuw van afkomst. Hij is naar Engeland geraakt en maakte van daar uit vele tochten tegen de Duitsers. Jammer ge noeg heeft hij niet lang meer geleefd na de oorlog. In augustus vloog hij met een Dakota boven Frankrijk, toen zijn vliegtuig werd ge troffen door blikseminslag. Niemand van de inzittenden overleefde het."Na de strenge winter van 1940 werden losgeslagen zeemij- nen bij ons op de Mok opgeslagen. Op 10 mei kwam onverwachts een aanval op onze kazernes en vliegtuigen. Op dat moment la gen er zeker nog 10 toestellen aan de stei gers en verschillende stonden in de han- gaars. (De heer Kroon toont ons en 40 mm kogel van luchtdoelgeschut.) Na de aanval van de Duitsers moesten we na een paar dagen vluchten, pas toen kregen we als per soneel een geweer. Wij wisten niet dat de leiding had besloten om de gebouwen op te blazen. De derde avond toen het 12 mei was en zondag Pinksterdag, hebben we een nacht op het kerkhof naast de Hervormde kerk van Den Hoorn gebivakkeerd. Dat ver geet ik nooit meer. De volgende dag kwamen we in Den Burg en hebben daar nog een nacht in het gebouw van het Leger des Heils doorgebracht (waar nu café In Den Grooten Slock is).' ("voetnoot: Frits Klumper was de eerste Texelse verzetsman die tijdens de opstand der Georgiërs in de nacht van 5 op 6 april direct op de 6de april om het leven werd ge bracht, hij woonde aan de Rommelpot nabij Den Hoorn.) Juni 1997 Een collega komt langs In juni 1997 bezochten dhr. en mw. G.J. van Uden ons eiland. Ze kwamen in gesprek over De Mok. De heer Van Uden (roepnaam Bep) was ook destijds op De Mok gelegerd. Na lezing van het verslag en het bekijken van de foto's van dhr. Kroon kon hij het hele verhaal beamen en voegde nog enkele feiten toe. Hij behoorde tot degenen die via de com mandant de opdracht hadden om tegen de avond de hangaars van De Mok in brand te steken. Hierbij ging ook het grootste gedeelte van de administratie verloren. (De heren 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 12