8 zelfs een boekje met foto's geïllustreerd. Voor Texel kwam er een zeer triest einde aan de Tweede Wereldoorlog, toen krijgsge vangen Georgische soldaten, ingelijfd door de Duitsers, uit wanhoop een opstand be raamden. Opstand der Georgiërs Vele doden aan militaire - en burgerzijde vormden het slot-epos van het eind van de Tweede Wereldoorlog op Texel. Hierbij was het fusilleren van 10 onschuldige Texelaars op 6 april 1945 op De Mok één van de ge volgen van de 'Russenoorlog'. Mei 1996 - Herinneringen aan De Mok Alvorens aan een rondleiding op het fort De Schans te beginnen, stond ondergetekende bij de 'poort' aan de Schansweg. Plotseling stopte er een auto en stapte er een oudere heer uit. Hij vroeg me of het voor zijn vrouw, die slecht ter been was, mogelijk was om de excursie mee te lopen. Toen ik bij het raam pje van hun auto verscheen, vroeg de dame in kwestie mij zonder omwegen: 'Ben jee 'n Tesselaar?' Eén ding stond vast: zij was er wel één. Dat werd ook direct verteld: 'Ik ben een Blommetje fon Skil'. Het Blommetje had voorouders die ooit op de Schans woonden en beheerden. Tijdens een onweer zagen ze hun huis verloren gaan door blikseminslag. De vrouw vertelde dat de regenput er nog moest staan. Inderdaad is dat zo. Na kennis gemaakt te hebben, vertelde ze dat zij 'inder- tiêd' haar man, die op De Mok werkzaam was, had ontmoet en inmiddels al jaren er gens op de Veluwe woonde. Van praten komt praten en de volgende dag werden zij meegetroond naar het luchtvaartmuseum en zagen ze de vele foto's in de tentoonstelling. 'Dit was mijn leven' zei de heer Klein-Bek- man. En wijzend op een foto waarop een groot watervliegtuig staat met twee mannen daarbij zei hij: 'En die knaap op de drijver van dat toestel ben ik'. Toen hij voor zijn 'nummer' in dienst moest, zou hij in eerste instantie naar zee gaan, maar werd op zijn verzoek bij de vliegdienst ingedeeld. Op De Mok aangekomen werd hij Zeemijnen in opslag bij de Mok, onder de steiger is de 'ouwe Kee' oftewel het Mokbootje zichtbaar.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 10