7 VOORBERE/DINGSBESLUIT GED. DE KOOG VASTGESTELD BIJ RAADSBESLUIT VAN /V -ê -19QL NR. J> DE VOORZITTER DE SECRETARIS predikant, Petrus Serooskerke, kwam in 1632 in De Koog. 'Het was toen een bloei end dorp alwaar vele mensen in de visserij hun brood verdienden, en er ook vele com mandeurs van de walvisvaart woonden' al dus A.J. van der Aa, in 1846. Die tijd is allang voorbij. De dorpsstraat mist -op het kerkje en het huisje daarnaast na- al wat oud en dorpsbeeld bepalend was. Ka rakterloze bouwsels regeren daar nu. Wat men nu gaat doen is onherstelbaar en gaat slechts om een handvol zilverlingen. Een gruwelijke gedachte. Op 21 augustus komt Jaap Bakker nogmaals op voor het voortbe staan van de oude Koger begraafplaats, maar nu in de Texelse Courant. H- nr. 5738, zoals aangegeven op de bijbe horende en gewaarmerkte tekening. Reeds op 3 augustus, dus toen het besluit nog moest worden genomen, stuurt dhr. J.J. Bakker te Oudeschild een bezwaarschrift in. Bakker eindigt met: 'Met deze afgraving neemt de Gemeente Texel de verantwoor ding op de schouders tegenover het nage slacht, waarvan de historische gevolgen niet te overzien zijn. Ik raad u dan ook met klem aan om de grafheuvel in plaats van op te ruimen, tot een Texels monument te verhef fen.' Onder het hoofd 'Hier rust stof uit vroeg're dagen' bepleit Gelein Jansen -als raadslid voor behoedzame verplaatsing van de graf heuvel. Hij verwijst naar Vlieland waar een begraafplaats als natuurgebied was be stemd, doch een cultuurhistorische behan deling kreeg. Op 22 augustus 1984 schrijft prof. dr. H. Schuttevaer nogmaals een brief aan de Gemeenteraad van Texel met de aanhef 'Nederland kijkt naar Texel' en komt dan op het oude kerkhof. De eerste N.H. Op 29 augustus 1984 toont mr. J. Belonje uit Alkmaar zijn verontwaardiging t.a.v. evt. opruiming van het Koger kerkhof. Hij komt op voor de zaak, verwijzende naar oude schrijvers en bekende architecten als G. van Arkel en A.W. Weissman die op verzoek van het Koninklijk Oudheidkundig Genoot schap te Amsterdam in de Noordholland- sche Oudheden 'V' 1900, blz. 81/2 de be graafplaats bespreken; verder in de voorlo pige lijst der Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst, opgemaakt door de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg op grond van het Koninklijk Besluit van 10 mei 1818 no. 66, V, 1 Utrecht 1921, blz. 323. Voorts in het door mr. P.C. Bloys van Treslong Prins in samenwerking met hemzelf met rijkssubsidie uitgegeven werk 'Genealogische en Heraldische Gedenk waardigheden in en uit de kerken der Pro vincie Noord-Holland' deel IV Utrecht 1930 blz. 38 en tevens in 'De Nederlandsche Mo numenten van Geschiedenis en Kunst' 's- Gravenhage 1955, blz. 254. U ziet, volop belangstelling voor het 'Monu ment begraafplaats Vogelmient'. De Texelse Courant heeft dan ook op 7 september 1984 als kop: 'Geleerden tegen verplaatsing kerk hof Vogelmient'. Het regent bezwaren: 3 sept. A. Wuis, Den Burg, geeft een histo risch overzicht van de begraafplaats; PLEVIERSTRAAT grens van het voor bereid ingsbeslji t

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 9