voor 'Bebouwing met zomerhuisjes en bijbe horende tuinen en erven'. Gelet op het advies van prof. Wieger Bruin in juli '54 is het voor de Gemeente Texel van belang deze gronden in eigendom te krijgen ter voorkoming van ondoelmatige niet harmonische bebouwing. Op 2 april 1955 wordt de akte bij notaris G.J.B. Mulder te Texel gepasseerd. Van de N.H. Gemeente De Koog waren aanwezig de heren Cornelis Groenhof, meubelmaker, als administrerend diaken van de Neder- duitsch Hervormde Gem. De Koog en Arie de Ridder Huibertszoon, chauffeur, in de hoedanigheid van voorzitter van het College van Diakenen der Nederduitsch Hervormde Gemeente te De Koog op Texel, beiden wo nende te De Koog. Voor de Gemeente Texel was aanwezig burgemeester Cornelis de Koning. De koopsom bedroeg 13.164,- met restrictie dat de Gemeente Texel aan verkoopster zal betalen het bedrag ter waar de, welke de plaatselijke commissie van de ruilverkaveling t.z.t. aan de aangekochte percelen wegens inbreng in het verkave- lingsblok zal toekennen. Onder 4 staat ver meld: eventueel in de bodem van de thans aangekochte percelen aangetroffen worden de voorwerpen, alsmede zich daarop bevin dende grafstenen zullen gratis aan ver koopster worden afgestaan. Op 3 april 1963 wordt het gehele terrein overgedragen, dus inclusief de begraafplaats, aan N.V. Le vensverzekeringsmaatschappij Nillmij (nu Ennia) te Den Haag. Bij de verkoop is aan gegeven dat in de bodem van vermelde per celen Sektie H nrs. 2979 voor zover afkom stig van oud nummer 2580-2151 en 313, aangetroffen voorwerpen of zich daarop be vindende grafstenen, door koper gratis aan de Diakonie der Nederduitsch Hervormde Gemeente De Koog dienen te worden afge staan. De Gem. Texel bericht op 31 oktober 1983 de Kerkvoogden van De Koog: 'Al ge ruime tijd geleden heeft u ons geïnformeerd over de situatie rond de voormalige begraaf plaats Vogelmient'. Na langdurige naspeuringen in het oude archief bleek uit een Reglement op het be graven in 1829, dat 'de tot heden bestaan hebbende begraafplaatsen van De Koog en den Westen worden voor vervallen verklaard en zal mitsdien aldaar geen begraving van lijken hoegenaamd meer mogen plaatsvin den'. Eigenaardig is dat op 12 mei 1828 Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de Gemeente Texel nog berichten dat Den Hoorn, Oosterend, Waal en Koog geschikte begraafplaatsen hebben. Nog eigenaardiger wordt het dan dat er volgens Jaap Maas nog omstreeks 1880 begravingen plaats vond (Aaltje Schaap). Op 4 maart 1984 schrijft prof. dr. Schut- tevaer de burgemeester dat hij bij een be zoek aan Texel geschrokken is van het ge rucht in De Koog circulerende, als zou En nia het oog hebben laten vallen op de door groen omzoomde en reeds in hun bezit zijn de begraafplaats Vogelmient om daar be bouwing toe te passen. Dit gebied is bij ruimtelijke ordening nog bekend als 'open baar groen'. Een artikel 19-procedure zou dan nog moeten volgen. Telkens moeten we dan bij het vernemen hiervan de sterke in druk krijgen, dat de beslissing afhankelijk zou zijn van de vraag of zodanige bebou wing wettelijk en/of contractueel wel zou 'mogen'. Zo ja, dan zou dat kerkhof geruimd mogen worden, geëgaliseerd en bebouwd. Zo'n benadering kan niet anders dan grote ongerustheid wekken. De professor wijst voorts op het algemeen belang: de histo- risch-culturele waarde, de landschappelijke waarde nu de ruilverkaveling op het eiland heeft toegeslagen en zegt dat deze plannen NOOIT mogen worden uitgevoerd. Wat wel gebeuren moet? Het zou ruiterlijk zijn als het voorbereidingsbesluit bij een nieuw besluit ongedaan zou worden ge maakt. Op 14 augustus 1984 besluit de Raad van de Gem. Texel het voorstel van B&W d.d. 24 juli 1984 nr. 9 gelet op art. 21 Wet Ruim telijke Ordening, wijziging van het bestem mingsplan in voorbereiding te verklaren voor het perceel op het terrein 'Vogelmient' te De Koog kadastraal bekend Gem. Texel, sectie 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 8