Walvis' aan De Koog en zijn op de be graafplaats ter aarde besteld. Ongeveer 100 jaar later kon een oude Koger via overleve ring nog de plaats van het massagraf aan wijzen. Nog later zijn er in een massagraf 9 schipbreukelingen van een logger begraven. In vliegende storm sloeg de logger om bij paal 16. Zo rond 1950 hebben er, in zuidelijke rich ting t.o.v. de Castelijns zerk, nog een twee tal grafstenen gelegen. Op de ene steen is de naam Butter gebeiteld met de datum 2-5- 1724. Familieleden van Butter komen voor op de lijst Wuis. Op de andere stond o.a. 22-5-1739. Deze stenen zijn spoorloos ver dwenen, evenals een gotische grafzerk met de zinnebeelden van de Evangelisten, die lange tijd voor de ingang van de huidige kerk heeft gelegen. Rest ons als thans le vende Texelaars met elkander te proberen dit monument voor de toekomst veilig te ste llen. Dat lijkt moeilijk vanwege een in het verleden door ons Gemeentebestuur bega ne dwaling. Herstel van deze fout moeten we nu met z'n allen zien te bewerkstelligen, daarom nu de geschiedenis van de be graafplaats vanaf 1945. Openbare raadsvergadering GEM. TEXEL op 17 september 1954. De kerkvoogdij van de N.H. Gem. De Koog en de Diakonie van de N.H. Gem. De Koog verklaren zich be reid te verkopen aan de Gem. Texel de per celen grond gelegen tussen Kamerweg en Minister Ruisweg te De Koog tegen de prijs van 1,- p.m2. Deze percelen maken deel uit van de gronden die in het op 14 april 1954 vastgestelde uitbreidingsplan in on derdelen 'De Koog' werden aangewezen 5 Tekening: Joh. Reydon, naar een kaart uit 1553, toegeschreven aan Jan van Scorel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 7