Te ss els Prate Jaren geleden kreeg ik van mijn tante Nies Dros (1903-1986) onderstaande 'voor dracht', met de hand geschreven. Wie de dichter is, vermeldt de historie niet, maar het zou bijv. D.L. Daalder kunnen zijn. Omdat er gesproken wordt over de eerste auto's, die in Amsterdam rijden, zal dit gedicht rond de eeuwwisseling ontstaan zijn. Wie er meer van weet mag het zeggen! G.E. Dros TESSELS BUURPRAATJE (afkomstig uit Oosterend) Grietje: Dag Leentjebuur, zö bei je deer? dat is nou toch de eerste keer dat ik je sien, sins veertien dage. We weune zö dicht bee mekaar en ik sien je nooit; het is toch raar, moet ik je juust dan altiêd frage? Mar je treft het net, het koppie is klaar. Gaan zitte, toe, in 't hoekie maar! Nou moet je me ders gauw vertelle wie as je guster bee je had, 't Leeke wel dames uut de stad. Ik sag ze strakkies nag bee Elle! Leentje: Verlede woenesdag, ééves laat, we dronke doe net sukelaat, die wil me man nag welders drinke, wat mee angaat, 'k hèèw liever slem, want dat was ik zö wend bee mem teminste drie keer 's weeks te drinke. We satte dan zö wat bee 't fiér, Me man had Jaap en Kees Plevier die éévend om een piep te róóke. We prate net fan Jossepol. Nou, dat is ok een raar gevöl, deer wordt al héél wat kwaad fan sproke! Mitiên hoor 'k rammele an de klink, En deer ik net me koppie leegdrink, Stuur 'k Mietje naar de deur te kieke. 'Deer benne' roept ze 'liêve Moe, kom gauw ers naar de foordeur toe, Twie meikes, die wel juffrouws lieke!' 'k Riês dalijk op en lóóp erheen. Wie benne et? Me nichies vander Veen! Je het ze zeker nag wel kenne? Ze benne nou mit nuwwe jaar, Ja net, dan is het zeuve jaar fan hier naa Amsterdam gaan weune! Grietje: Weijajet méns! Wat sèèg je Leen, benne dat je nichies van der Veen? Och, 't wozze zokke goeie ziele. Ze weunde hier niet vöört fendaan, 't is net of ik ze nag sien gaan geliek mit bureman fan der Wiele. Ze benne zeker op de ree olvost, ik zei, as et ze morge past, ze bee me om een theetje frage. Och, 'k hieuw nagal fan die van der Veen. Kom jee dan mét ze, beste Leen! Wil jee ze dan maar foor me frage? Ze benne ok wel aardig, niet? Want as je zö toch alles siet, dan weet j'r ok wat fan te prate. We hèèwwe dan vast veul plezier. Kom dan zö om een uur of vier, Je hoeft het norges om te late! Leentje: Wel aardig?? Je het 't nooit zo hoord! Ze benne allan maar an't woord. Ze benne dan ok hier, dan deer, en ze geve niks om wiend of weer. Mien man die seit, zo oud ik ben, en ik foor mee, ok ik beken, 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 25