TESSELSE GEDICHTEN EN RIJMEN AFL. 5 Linder (Leendert) Kuiper (1926-1982) Linder Kuiper, eind jaren '70 Leen Kuiper werd op Texel geboren als zoon van een veehouder. Zijn tweelingzusje overleed kort na hun geboorte. Hij groeide op in de buurtschappen Spang en Harke- buurt. Voor en na zijn studie aan de Middel bare Landbouwschool werkte hij een aantal jaren op het boerenbedrijf van zijn ouders en werd daarna boekhouder bij een veevoer- en zaadhandel in Oudeschild. Bij zijn overlijden op 31 maart 1982, 55 jaar oud, liet hij een groot aantal gedichten na, geschreven onder de naam Linder Kuiper. Slechts in kleine kring was zijn werk be kend; hij trad er zelden mee naar buiten. Tweemaal droeg hij in het openbaar voor uit zijn werk, in het kader van een wedstrijd voor zondagsdichters. In 1982 werd het gedicht 'Ets' gepubliceerd in de bundel 'Zondagskinderen van de po- ezie'. In die tijd had Theo Timmer -van Het Open Boek- contact met hem over een eventuele uitgave van zijn werk. In de laat ste periode van zijn leven besteedde Kuiper veel tijd aan het bijschaven van zijn gedich ten en selecteerde hij hetgeen hij goed ge noeg vond voor publicatie. Hij stelde hoge kwaliteitseisen aan zijn po- ezie. Hij schreef veel klassieke sonnetten, met een strak ritme en veel omarmend rijm, waarbij de woorden binnen de regels rijmen. Hij liet zich inspireren door het werk van Roland Holst, Slauerhoff, Den Brabander en Achterberg. Het zijn geen eenvoudige gedichten, maar bij herhaald lezen worden woorden en zin nen toegankelijk. Vaak gaat het over herin neringen aan vroeger, subtiele beschrijvin gen uit Kuipers jeugd. Hij zocht, meestal fietsend, in het landschap, naar aanwijzin gen uit het verleden. Daarna zie je in de gedichten een omme keer. In zijn laatste werk maakt hij de balans op. Er spreekt niet zo'n vrolijk levensgevoel uit, maar het taalgebruik is prachtig. Er zijn nogal wat jaren verstreken voordat een bundel kon worden uitgegeven. In sa- 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 23