8 3 sept. H.P. Wuis Opduin, vraagt als verte genwoordiger van het Texels Museum per soonlijk om respect voor de daar rustende Kogers. Hij heeft daar zelf, sinds 1575, 119 van zijn voorouders liggen en kan zich voor ts verenigen met de bezwaren van dhr. Jaap Bakker uit Oudeschild; 3 sept. Bond Heemschut; 4 sept. dhr. P.H. Kooman te Zandvoort als nazaat fam. Wuis; 4 sept. mevr. N.M.H. Wuis, Heerde;5 sept. Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek Den Haag/Amersfoort; 8 sept. Jac. Kikkert Den Burg namens de Kikkertfamilie; 10 sept. Dorpscommissie De Koog. Deze komt terug op haar schreden en merkt op dat de historische waarde van de begraaf plaats veel groter is dan zij dachten. Ver zoekt Gemeentebestuur geen medewerking te verlenen voor bebouwing op het kerkhof; 10 sept. De N.H. gemeente Waal en Koog Texel: heeft spijt de grond destijds te heb ben verkocht en erkent dat dit gezien de huidige ontwikkelingen onverstandig is ge weest en dat ze in een veel eerder stadium had moeten reageren. 'De kerkeraad van 1945 heeft een blind ver trouwen in de Gemeente Texel gehad. Het verbaast ons echter dat bij verkoop nooit contact met ons is opgenomen, daar bij ver koop ons het recht op de afkomende voor werpen toebehoort. Wij zouden het zeer betreuren indien u toestemming zou verle nen dat bulldozers en graafmachines hun vernietigende werk op dit historisch uniek stukje grond zouden kunnen doen', schrijven J. Vlaming, scriba, en ds. T. Verbeek, voor zitter; 11 sept. Dames Maas, De Koog: 'Laat het weinige dat van oorsprong nog over is be waard blijven'; Op 14 sept. schrijft de Texelse Courant: B&W gaan praten met Ennia. RAAD HEEFT SPIJT VAN KERKHOFBESLUIT. De gemeenteraad heeft spijt van het voor- bereidingsbesluit dat de mogelijkheid opent zomerhuizen te bouwen op de oude be graafplaats. Dit blijkt uit de raadsvergadering van Gemeente Texel d.d. 11 sept. 1984- overwegende: dat navraag op het gemeen tehuis heeft geleerd dat in het kader van de in gang gezette artikel 19-procedure inmid dels bezwaren zijn ingediend, waaronder zelfs bezwaren van de Monumentenraad en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem- onderzoek;- dat o.a. deze bezwaren aanlei ding geven tot de veronderstelling dat bij de besluitvorming essentiële oudheidkundige gegevens hebben ontbroken, immers een status op grond van de monumentenwet wordt blijkens de met name genoemde be zwaarden niet uitgesloten - dat bewaring c.q. handhaving ter plaatse daarbij verreweg de voorkeur verdient en de brieven van de Monumentenraad en de ROB in dit opzicht nopen tot nader onderzoek naar de moge lijkheden daartoe. Besluit: het college van B&W met nadruk te wijzen op de noodzaak tot nader onderzoek en bepaalt hierbij dat in aanvulling op de gebruikelijke heroverwe ging de procedure pas met instemming van de commissie ruimtelijke en huisvestingsbe leid voortgezet mag worden. B&W zegden toe met Ennia te gaan praten. De raadsleden Gelein Jansen (CDA) en Dirk Terpstra (Pakt) kwamen in de vorige raads vergadering van 9 sept. 1984 met een motie waarin B&W werd gevraagd een nader on derzoek te doen en niet eerder met de pro cedure verder te gaan. Eén en ander zoals hierboven beschreven. De stemmen staak ten. Omdat mw. Krijnen-Bays afwezig was, zou de motie de volgende raadsvergadering weer in stemming komen. De motie werd later met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Jansen deelde in het begin van de discussie mede, in overleg met bestuur en achterban, tot de conclusie te zijn gekomen de motie te moeten handhaven. Wethouder Schilling was duidelijk kwaad omdat een deel van de Raad er anders over dacht en kennelijk geen waarde hechtte aan duidelijke toezeg gingen door het College gedaan, om toch zo'n motie te handhaven. We hebben im mers alles toegezegd wat men maar wilde. Daarna richtte hij zich tot de 'omgezwaaide' hr. Poster en zei: 'Waarom doe u zo? Ben ik tekort geschoten?'

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 10