16 van B&W d.d. 14 december 1923. De ge meente huurde nu een terreintje van C. Dijt aan de Hallerweg voor 17,- per jaar en verkocht zelf bij inschrijving de mest. Het overal in de straat losstaande paard van Bertus was mak maar sloeg toch op hol. De NTC van 8 febr. 1924 hierover: 'Paard van Houtwipper op hol. Een jongen blies op een geluidgevend voorwerp vlak voor de kop van het dier in de Weverstraat. Het dier ren de door de Warmoesstraat en kon in de Kantoorstraat tot staan worden gebracht. Er was geen schade'. Ook werd Bertus door een ingezonden stuk van ene Z. 'de hoogste functionaris' ge noemd en werd hem 'dictatoriale neigingen' verweten, omdat hij weigerde allerlei rommel en oud ijzer mee te nemen, aangezien hier voor een aparte wagen moest komen, het geen uiteraard een zaak van gemeentebe leid was. (NTC 31/5 resp. 4/6/24.) De groei ende gewoonte om afgedankte goederen op straat te gooien vroeg om oplossing, die Bertus niet kon geven. Waarschijnlijk werd later het diepwael (tegenover 'Buitenheim') als stortplaats voor grof huisvuil gebruikt. Bekendmaking van B&W 4 juni 1926: 'Twee maal per week wordt vuil en afval van de huizen in Den Burg opgehaald doch afval afkomstig van bedrijven dient op de vuilnis belt aan de Hallerweg gebracht te worden. Dringend verzoek geen vuil langs de wegen te storten waar dan ook en in 't bijzonder op het Achterom'. Bertus in het vorstverlet Tijdens de strenge winter van 1929 werd de tonnendienst tijdelijk gestaakt en eind febru ari, wegens lichtere vorst, weer hervat. In 1930 overwoog men een vuilnisophaal dienst per auto, waan/oor eerst een proef nodig was. In 1931 werd een vrachtauto aangekocht en de reinigingsdienst werd per 1/1/32 uitgebreid tot de andere dorpen. Ter vervanging van de tonnenbelasting (op brengst ca. 500,-) werd besloten een reini gingsrecht te heffen nl. voor het ledigen van privaattonnen 1x per week 3,- per jaar en ophalen van huisvuil 1x per week 3,- per jaar, 2x p.w. kostte dan ƒ5,- p.j.(opbrengst werd begroot op ca. 3000,-). Op 16 mei 1933 ging Bertus met pensioen (65 jaar). Een gedicht bij zijn afscheid: Als je de kar van Bertus ziet Begin je te lachen of je wil of niet Dan staan de dames in de deur Met een emmer 'rozengeur' Hij woonde toen in de Warmoesstraat op no. 67. Als liefhebber van gedroogde schar ren, hing de waslijn dan ook vaak vol schar ren. Van 1911 tot 1928 behoorde Bertus tot de vaste bemanning van de reddingsboot te De Koog. In 1916 kreeg hij een bronzen medaille bij de redding van de haringlogger 'Engelina' en deelde daarbij mee in de belo ning van 270,-. DE HEER B. HOUTWIWER Ie den Burg (Texel), die meer dan 17 Jaar deel heeft uitgemaakt van de Kooger Reddingboot, Heeft wegen» het bereiken van zijn 60ste jaar een dezer dagen moeten uittreden N. Huysman Rzn Met dank aan C.J. Reij voor aanvullende informatie uit de NTC. Bron: Gemeentearchief Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 18