FIETSEN MET KLOSSEN EN KLOMPEN ZOEKEN IN EIERLAND De boerderij Wageningen heeft zeker al vier gedaanten gekend. Toen ons gezin de boer derij bewoonde tussen 1930 en 1940 waren woonhuis en schuur met stallen onder één dak. Rondom de schuren werd bij regenweer de klei tot modder, ledereen in het gezin had een paar klompen, en bij regenachtig weer was het een hele kunst om je klompen niet vol modder te scheppen! Om te leren fietsen hebben we de dorsvloer in de lange schuur. Een mooie 'weg'. Alleen als je je evenwicht verliest heb je kans om tussen de punten van een rechtopstaande eg te vallen. Kinderfietsen zijn er in die tijd niet of heel sporadisch. Hoe maak je als vader dan een fiets voor je kinderen? Wel, je trekt het zadel met de pen uit het frame. Daarna wordt het laag voor de framestang vastge klemd. Het stuur blijft te hoog en daarom is de fietshouding niet zo elegant, maar daar maalt niemand om. Een andere mogelijkheid om een kind op een grote fiets te laten rijden is om dikke houten klossen aan de pedalen te bevestigen. Op de foto leert Frits Koorn in 1946 fietsen op de Kogerweg voor 'Tubantia'. Met klossen dus. Nu nog even terug naar 'Wageningen. Bij de voordeur is een portiek, een goede plaats om de klompen en klompjes, vooral 's nachts, neer te zetten. We hebben ook nog het pitti ge hondje Fox, dat mij eenmaal ongemerkt gevolgd was naar school. Op een morgen komt mijn vader naar buiten en wil in zijn klompen stappen. Maar... er zijn geen klom pen. Niet één! Wie daaraan schuldig is, blijkt al gauw. Ons 'lieve' hondje heeft 's nachts alle klompen één voor één weggehaald en verstopt, of zelfs begraven. Lastig is wel, dat hij ze niet op commando terug haalt. Voor ons wordt het dus: schoenen aan en klom pen zoeken! Het lijkt wel 6 december 'Soe- kertjesdag' als we verstopte Sinterklaasca deaus mogen zoeken. Het is bijna net zo spannend! Alleen worden niet alle klompen gevonden, en we hebben ze zo hard nodig in de winter! Anne Wubs-Koorn Boerderij Wageningen voor de brand in 1941 18 fietsen met 'klossen'

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 20