11 Lading iets zal te redden zijn.Ondertekend door de opperstrandvonder in het Ressort van Texel. Volgens de versie van Heinrich hebben be halve hijzelf, alleen de kapitein en nog één bemanningslid de ramp overleefd. Nadat hij wat is aangesterkt, wordt hem door de eige naars van de Dorothea een terugreis naar Hamburg aangeboden. Maar Schliemann heeft zich in het hoofd gezet om niet meer achterom te kijken en verkiest om naar Am sterdam te gaan. Het geluk is weer met hem nadat de eerder genoemde heer Wendt zich voor hem inspant en de plaatselijke Duitse consul hem de helpende hand toereikt zie voetnoot). 'Het lot schijnt voor mij zegeningen en voordeel in petto te hebben' schrijft hij. Hij voelt zich zo goed dat hij 'de beide lange onderbroeken, een kattevel en twee wollen hemden' kan uittrekken en vervolgens naar Amsterdam vertrekt. Na enige tijd weet hij zich daar op te werken door keihard aanpakken en cursussen te vol gen om zo zichzelf te ontwikkelen. Op zon dag gaat hij twee keer naar de Engelse kerk en zegt alle woorden van de voorganger twee keer na. Hij leert behalve Engels ook Nederlands, Spaans, Portugees en Italiaans. In 1844 wordt hij aangenomen bij een bedrijf dat zich voornamelijk op Rusland richt en dus haast Schliemann zich om Russisch te leren. De handel voert hem naar Sint Petersburg en tenslotte naar Amerika. Hij wordt een ver mogend man en op zijn 30ste jaar is hij mil jonair. Dankzij lucratieve handel in wapens tijdens de Krimoorlog vermeerdert zijn vermogen geweldig en dan verkoopt Schliemann zijn hele bezit en gaat een wereldreis maken. Zijn grote passie is de Griekse geschiedenis en hij wijdt de rest van zijn leven aan de ont dekking van de wereld van Homeros. Hij leert oud - en nieuw Grieks, studeert literatuur, filosofie en archeologie aan de Sorbonne te Parijs. Op zijn 47ste jaar trouwt hij opnieuw; nu met een Grieks meisje. Hij gaat in 1870 met behulp van plaatselijke arbeiders in het noordwesten van Turkije gra ven naar de verborgen schatten van Troje. De expeditie mislukt, maar bij een tweede poging op een andere heuvel, die van Hisar- lik, weet Schliemann in 10 dagen tijds met 150. man tijdens storm en regen een sleuf van noord naar zuid te maken. In het voor jaar van 1873 stuit Schliemann op een kope ren voorwerp. Dit was het begin van een gro te vondst en ontdekte hij zijn 'schat van Pria mos'. Meer dan 8000 voorwerpen werden blootgelegd. Vanaf dat moment maakt de hele beschaafde wereld en vooral iedereen die is geïnteresseerd in archeologie en de Griekse mythologie kennis met Heinrich Schliemann, die zal overlijden in 1890. In 1880 wordt de archeologische schat aan zijn geboorteland Duitsland geschonken en bevindt zich sindsdien in Berlijn. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt de schat ver plaatst naar een 'flakbunker' in de dierentuin aldaar. De collectie komt na de scheiding en hereniging van beide Duitslanden weer bo ven water maar het meest bijzondere, 'de schat van Priamos' is verdwenen. Vermoede lijk verbrand of vernietigd. Maar achteraf blijkt dat de Russische troepen in 1945 de super vondst van Schliemann mee naar Moskou hebben genomen. Pas in augustus 1993 geeft de Russische minister van Cultuur toe dat hij persoonlijk de schatten heeft gezien. Daarna worden er af en toe toespelingen gemaakt dat het goud van Troje als een rei zende tentoonstelling de wereld in zal gaan. Het zou inderdaad uniek zijn als deze com plete collectie, in geld uitgedrukt meer dan een miljard dollar waard, te zien zou zijn voor het publiek, dat zich tot nu toe slechts tevre den moet stellen met een fantastisch verhaal van deze gedreven doorzetter, gelukzoeker, verzamelaar van (eigen) archiefstukken (hij schreef en ontving in zijn leven meer dan 60.000 brieven), maar ook genoemd werd de vader van de moderne archeologie: Heinrich Schliemann, destijds in ieder geval wel aan gespoeld op de Texelse kust. In Ankershagen (Kr. Waren) in Duitsland be vindt zich het Heinrich Schliemann Museum.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1997 | | pagina 13