5 Tezamen 2600 ha. bebouwd van de 11.000 ha. polderland. Het overige deel is als hooi- en weiland in ge bruik, waarop voornamelijk scha pen gehouden worden. Het Texelse schaap is van oudsher bekend en beroemd. De bevolking bestaat uit 7.000 zielen, waarvan er 500 leven van de visvangst, terwijl de overi gen zich voornamelijk bezig hou den met landbouw en veeteelt. Van deze bewoners leven er 2250 in het dorp Den Burg, 2350 in 6 andere dorpjes terwijl de 2400 overigen over het platteland verdeeld zijn. De bevolkingsdichtheid is dus zeer gering, hetgeen de electriciteits- voorziening moeilijk en kostbaar maakt. Deze geringe dichtheid is voor een groot deel het gevolg van de weinig intensieve bebouwing van de grond. Alleen de polders Eierland, het Noorden en Prins Hendrik zijn voor het grootste deel bouwpolders, terwijl de overige bijna uitsluitend grasland zijn, waar schapenteelt het hoofdbestaan is. Vermeerdering van bouwgrond is alleen te verkrijgen door afdoende afwatering van de polders, waarvan er thans slechts drie en wel: Prins Hendrik, het Noorden en Eierland, bemalen worden, waarvan de laat ste door een gemaal, dat slechts de helft der benodigde capaciteit heeft. Een goede bemaling is voor het eiland even nodig als electrici- teit, ja, we kunnen zeggen, dat in dien de wenselijkheid uitgesproken werd tot het stichten van een elec- trische bemaling, dit de mogelijk heid van het verkrijgen van electri- citeit op het eiland ten zeerste zou bevorderen. Waar de exploitatie door de uitgebreide geleidingnetten en de geringe stroomafname zeer duur zal zijn, is elke aansluiting welkom en helpt mede aan het goedkoper maken der gemiddelde kosten per afgeleverde eenheid. Voor een goed inzicht in deze elec- triciteitsvoorziening is het nodig in de eerste plaats de verschillende gebieden, waarop de electriciteit hier toegepast kan worden, nader te beschouwen om zodoende te ko men tot een raming der electrici- teitsafname. Daartoe wensen we het eiland in twee stukken te ver delen en wel in een gedeelte, dat gemakkelijk electrisch te bereiken is en dat de grootste bevolkings dichtheid heeft en één, dat de te genovergestelde eigenschappen ver toont. Het eerste bestaat uit het stuk ten oosten van de lijn Hoorn, Burg, Waal, Oosterend, waarin dus alle plaatsen van het eiland behalve Koog en Cocksdorp gelegen zijn en waarin ook vrijwel alle bema lingsplaatsen voor de polders val len. Het tweede deel wordt ge vormd door het overige deel van het eiland en bevat dus de polders Eierland, het Noorden, Waal en Burg en het grootste deel der Der tig Gemeenschappelijke Polders. De bevolking, welke in het eerste gedeelte bereikt kan worden bestaat uit ca. 4500 zielen of 1000 gezin nen. Op de rest van het eiland wo nen 2500 mensen of 400 gezinnen. (De gezinnen zijn op de hofsteden groter dan in de plaatsen.) Van de 400 gezinnen zullen er 300 bereik baar zijn.' Dan vervolgt het rapport met een uitgebreide calculatie "Hoe groot wordt de kWh-omzet", sa menvattend in: particuliere ver lichting voor gezinnen 80 Watt per gezin gezinnen 1000 300 1300 x 1000 brand-uren per gezin totaal 104.000 kWh (opmerking: momenteel voor 35 gezinnen!). Voor de straatver lichting, raming 80 lantarens van 50 kaarsen. Voor de industrie wordt opgemerkt: "Fabrieken op Texel zijn er niet te vinden en er bestaat ook niet veel kans dat zich daar ooit groot-industrie zal vesti gen. Daarentegen kan de klein-in- dustrie er tot bloei komen door de afgelegenheid van het eiland en het daardoor aangewezen zijn op eigen werkplaatsen van de inwoners'. Voor de geplande bemaling wor den ook elektriciteitsramingen opgesteld. Eén van de plannen was een gecentraliseerde bema ling in het Noorden, voor 3/4 deel van het eiland, gecombi neerd met een te bouwen elek triciteitscentrale bij de sluizen in het Noorden. We citeren voor dit onderdeel weer woordelijk uit het rapport, een interessante tekst: "DE BEMALING In de hierbij gaande rapporten, op gemaakt door het Ingenieursbureau Dwars, Groothoff en Verhey, is de waterstaatkundige toestand van Texel ingaand behandeld. De con clusie, waartoe het onderzoek in het eerste rapport leidt, is dat de waterafvoer in de meeste polders onvoldoende is en dat voor een afdoende verbetering hierin het noodzakelijk is geheel Texel te bemalen. Daarna wordt in dit rap port nagegaan op welke wijze deze bemaling kan geschieden en wordt hier nader ingegaan op een plan, waarbij de bemaling sterk gecentra liseerd wordt. Daarbij kan onge veer drievierde van het eiland zijn water uitslaan bij de bestaande sluizen in den polder het Noorden, terwijl het overige deel bemalingen krijgt bij de Schanssluis en het be staande gemaal in de Prins Hendrik polder. Deze wijze van bemaling was voortgekomen uit het plan een electrische centrale voor het eiland te bouwen bij de sluizen in het Noorden, waarbij dan het hoofdge maal van het eiland met die Cen trale onder één dak gebouwd kon worden. Hierdoor werden de voor delen verkregen, dat voor het be drijf van het gemaal geen extra personeel nodig was, terwijl het verlies der energieoverbrenging van de Centrale naar de pompen door de korte afstand minimaal was. De aanlegkosten van een dergelijke gecentraliseerde bemaling zijn ook minder dan voor gescheiden pomp stations, terwijl nog als bijkomstig voordeel dient opgemerkt te wor den, dat het nodig was voor deze

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 7