INHOUD EEN SJOUW UUTHANGE (REAKTIE) Colofon 1 Van de redactie 1 Van het bestuur 1 Bibliotheeknieuws1 Inhoud 2 Nieuwe leden2 Reactie van G. Jansen 2 De elektrificatie van Texel en het historisch verband met bemaling en een scheepvaartkanaal door P. Wit 3 Tesselse gedichten en rijmen deel 2, Jacob Witte J.P.zn door G.E. Dros 25 Walvisvlees in hongerwinter door G. Jansen 27 Tessels Prate door G.E. Dros 28 NIEUWE LEDEN MEDEDELING: We maken u er op attent dat op de laatste ledenvergade ring is besloten de contribu tie m.i.v. 1997 te verhogen tot 30,- In het herfstnummer van 1996 stond in de rubriek Tessels prate van Gré Dros een bladzijde met sèèggies. Vermoedelijk is er per abuis iets misgegaan want zo werd in het sèèggie 'die het allan een sjouwtje uuthange' het woord sjouwtje tweemaal veranderd in een 'skouwtje'. Het woord sjouw is in het Tessels woordenboek te vinden onder 'waarschuwingssignaal'. Oorspronkelijk hing men in geval van geboorte, ziekte of andere bijzonderheden een doek uit het dakraam. Wanneer iemand voorbijkwam werd dan eerst nagegaan of de bewoners hulp aangeboden kon worden. Ook dit gebruik is op de andere eilanden bekend. In het Amelander woordenboek staat: sjouw of souw. Een sein, bestaande uit wit laken of kledingstuk, dat uit het raam wordt gehangen. Bijvoorbeeld om veldarbeiders te laten weten dat het etenstijd is. Een andere betekenis van de sjouw is het afhalen van de bemanning of goederen van een gestrand schip. Te vinden in het archief van de Ned. Herv. Kerk van De Cocksdorp waar ds. Schellenberg in het jaaroverzicht van 1924-1925 het vol gende onder het kopje 'zedelijk leven' schrijft: 'Grove zonden kwamen bij ons niet ter oore. We betreuren echter dat de broodnijd op het dorp groot is en denken slechts aan de sjouwverdeiing'. Dat deze twee betekenissen van één woord wel degelijk met elkaar te maken hebben, blijkt uit een stukje van de hand van dhr. T.J.F. Pronker in het laatste blad van de Vlielander cul tuurhistorische vereniging over de Sjouwermansbol en de gebruiken van het afhalen van gestrande schepen. Hij schrijft: 'in de 17e en 18e eeuw had men op de schepen nog geen speciale seinvlaggen, men seinde door de bestaande vlaggen op bepaalde plaatsen en in bep. combinaties in het tuig te hijsen. Zo was het sein voor een schip in nood dat hulp vroeg: de Nederlandse vlag met een knoop erin (dus in een soort bundel gehesen). Men noemde dat de vlag in sjouw. Het blijkt, dat in de 17e en 18e eeuwse akten met betrekking tot bergingen e.d. over een schip dat hulp vroeg, gesproken werd van 'zij sjouwden'". De sjouwerlieden stonden op de uitkijk op de Sjouwermansbol, om er als eerste bij te zijn als er iets viel te verdienen. Overigens bestaat de naam Sjou werman ook als achternaam. P.S. Het woord sjouw houdt waarschijnlijk verband met het Engelse woord show, wat in het Nederlands (aan)schouwen is en wat in 't Tessels 'skouwe' zou kunnen zijn. helaas kun nen we de cirkel niet zo rond krijgen: op sien Tessels is 't dus 'een sjouwtje uuthange'. Gelein Jansen 2 A.J. v.d. Brink, Amsterdam C.M. Dros, Den Burg L. Heerschap, Li mme n J.P. Hillen, Den Burg K. Hoogenboom, Den Burg L. van Hoorn, Heerenveen C.W. Hopman-Bakker, Den Burg N. Huisman, Den Burg P. Langeveld, Rotterdam L. Leen, Australië J.G. van Maldegem, De Cocksdorp J. Rommets, Den Hoorn G. Rovers, Zaandijk W. Steenhuizen, Den Burg F. Visser, Oosterend N.J. de Wit, De Cocksdorp Th. Witte, Den Burg J. Wuis, Den Helder

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 4