Tessels Prate o°o Onlangs werd ik opgbeld door een meneer uit Laren. Zijn zoon was op werkweek naar Texel geweest en moest daarover een werkstuk maken. Eén van de opdrachten was de betekenis van een aantal Tesselse woorden achterhalen. Dat bleek niet mee te vallen voor een joch van 12 jaar. Of ik kon helpen! Ik ging er eens 'skrep' voor zitten, dat zou ik wel even klaren. Maar tot mijn verbazing kreeg ik een rij woorden voorgeschoteld die mij -op een paar na- onbekend waren. Wat bleek? Men had uit 'Het Tessels' van Keyser oude spelletjes opgezocht, die al jaren niet meer gespeeld worden. Het werd dus een lang telefoongesprek, om al die spelre gels voor te lezen! De Larense jongen was geholpen en mijn interesse was gewekt. Het leek me een goed idee om een aantal van deze oude spelletjes aan de lezers van ons blad voor te leggen. Hier zijn ze, met een (heel) korte omschrijving: Grisse Goffe Hoedje-bóöl Klisse Koote Kötte Kroegtöölle lên-in-'t kuuitje twie-op-joow Piesnorre Pikke Protteköölle Röölleböölle Voste skee Stosse Tielefree Tiêntwintige Fön voet Möstlóópe i 1 3 S ^uXuru/%j behendigheidsspel met centen knikkerspel voor 2, in een kuiltje spel met petten en een bal spel met centen op een keisteen behendigheidsspel met centen en bakstenen jongensspel met een bal en een slagplank ('kötböörd') spel met een tol in een op de grond getrokken kring knikkerspel knikkerspel met een rij knikkers en een 'potter' (stuiter) spel met 'potters' van lood, steen of glas gezelschapsspel waarbij samengevoegde zinnen een komisch effect geven knikkerspel met een plank waarin genummerde poortjes tikspel, waarbij de getikten een sliert vormen en tikkers worden knikkerspel voor 2, met een kuiltje boompje verwisselen (verbastering van 'délivrer' verlossen) jongensspel met bakstenen een bokspel waarbij men met gespreide benen over de gebogen rug van een ander springt volksvermaak waarbij over een gladde mast over een kolk gelopen moet worden Graag zien wij uw reacties tegemoet. Wie kent deze of andere oude spelletjes? Schrijf het ons! G.E. Dros

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 30