23 Actuele informatie over de be trokkenheid met dit onderwerp gaf het verslag van de Texelse Courant van 10 mei 1996, naar aanleiding van een op Texel gehouden conferentie met be trekking tot het 'Waterhuishou dingsplan II1. Een interessant verslag over een belangrijk Texels onderwerp. Een verte genwoordiger van het Water schap kreeg hier namelijk met zijn plan voor het aanleggen van voorraadbekkens ten behoeve van het belangrijk meer vast kunnen houden van het opper vlaktewater op het eiland, de 'meeste bijval van de aanwezi gen', aldus de Texelse Courant. Een belangrijke opmerking, die de nodige aandacht van de ver antwoordelijke beleidsinstanties ten volle verdient. Opmerking terzijde: als bijko mend voordeel ware nog te ver melden dat meer binnenwater opslag en minder verpom pen/uitslaan naar het buitenwa ter eveneens nog kan bijdragen aan een jaarlijks terugkomende belangrijke besparing in het elektriciteitsverbruik. Opslag in voorraadbekkens, evt. ruimere kanalen, waterlopen en/of randmeren, zal ongetwij feld nog meerdere voordelen kunnen bieden. Achteraf gezien toch ietwat jammer dat de aan leg van een scheepvaartkanaal Oudeschild-Cocksdorp, hetwelk destijds werd geadviseerd en zelfs met nadruk werd bepleit in het gezamenlijk Elektrificatie- en Bemalingsstudierapport van PEN en ingenieursbureau Dwars, Groothoff en Verhey (1918-1920) in die tijd niet kon worden gerealiseerd. Bestaande waterlopen en kanalen zouden dan belangrijk ruimer zijn uitge voerd, met meer boezem en opslagmogelijkheden voor dit moment en als bijkomstigheid achteraf, tevens interessante mogelijkheden hebben geboden voor de recreatieve binnenwa- tersport. Kennelijk werden toen echter andere prioriteiten ge steld. SCHEEPVAARTKANAAL Hoewel men destijd uiteindelijk toch koos voor den Burg als opwek- en productiepunt voor de zo vurig verlangde elektrici teit, was desondanks de conclu sie van het adviesrapport van 1920, dat, ondanks aanvoer van elektrische stroom van elders (kabels) of geen opwekking in het noorden van het eiland, het 'aanleggen van een scheep vaartkanaal Cocksdorp-Oude- schild zo weinig (extra) kostbaar is, dat dit in het belang van het eiland Texel wordt aanbevolen', aldus het adviesrapport 13 maart 1919. Het is dan ook een goede zaak dat in mei 1996, tijdens de hearing op de te Texel gehouden waterhuishou dingsconferentie, door de Texe laars aan de 'technische en fi nanciële' bel werd getrokken en bij de beleidsbepalende overhe den om extra aandacht werd gevraagd voor de specifieke Texel-situatie en de, naar nu is gebleken, alsnog bij te stellen eilandelijke infra-structuur. Ho pelijk kan de provincie Noord- Holland de Texelse initiatieven nog stevig ondersteunen. Texel is zo'n ondersteuning, gezien de in het verleden in hoge mate uitgevoerde zelfwerkzaamheid, ten volle waard. Een bevaarbaar kanaal Oudeschild-Cocksdorp, doorverbonden met enkele be scheiden randmeren als opslag bekkens, zou namelijk naadloos aansluiten op het adviserend, nu historisch, ingenieursrapport, waarin dit kanaalonderdeel, als gewenst ondersteunend project naast het bemalingsplan, des tijds zo indringend werd bepleit, als een algemeen Texels be lang. Dan zou dit nimmer uitge voerd onderdeel van het 'Elektri ficatie- en Bemalingsrapport' van 1920 misschien toch nog eens werkelijkheid kunnen worden. Als afsluiting van dit jaar een mooie wens om mee te nemen naar 1997. Het specifieke bemalingsplan als zodanig werd, zonder meer, zeer bewust met veel zorg en deskundigheid gerealiseerd. Vanaf deze plaats, in dit histo risch verslag, veel waardering voor het zo gedegen uitvoeren van hun moeilijke werkopdracht vanaf 1920. In de voorafgaande beschou wing werd de opbouw van de Texelsche elektriciteitsvoorzie ning reeds uitgebreid beschre ven. Op 21 september 1926 werd bij notaris G.J.B. Mulder de oprichtingsakte van de n.v. Texelse Elektriciteits Maatschap pij (TEM) gepasseerd. Nu, 70 jaar later, kan worden vastge steld dat het hoofddoel van deze oprichting, namelijk de elektrifi catie van Texel, succesvol werd uitgevoerd. De zo graag ver langde elektriciteit kwam geheel ter beschikking, bereikbaar en betaalbaar voor een ieder. Velen hebben in deze periode hier aan meegewerkt, zowel individueel als in één of andere bedrijfs vorm. Hiervoor past in dit over zicht eveneens een woord van waardering. In het bijzonder en postuum, dank aan de Texelaar en initiatiefnemer Reijer P. Keij- ser Czn, aan de 'eigen vertrouw de' TEM en de elektriciteitsbe drijven Texelstroom (PEN) en het huidige Energie Noord-West (ENW). P. Wit

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 25