lijkse uitbreidingen en verzwarin gen in de kabelnetten. De ontzil- tingsinstallatie c.q. waterfabriek fabriceerde geheel naar wens en leverde een kwalitatief hoog staand product water. Na be handeling werd collectief toege leverd aan de reinwaterkelders van het PWN, ter opvulling van het bestaand drinkwatertekort. Het streven naar rendements verbetering in de centrale te Ou- deschild werd steeds belangrij ker en verkreeg de hoogste prio riteit. Mede hierdoor en vanwe ge de steeds maar doorgaande vraag naar elektriciteit en sterke groei in de maximale belasting in kW, werden in 1987 drie nieu we dieselopwekeenheden bijge plaatst van elk 2.200 kW. De jaarproductie in de centrale be droeg toen 43,2 miljoen kW, de maximale belasting steeg naar 8.700 kW. In 1987 was ten op zichte van eind 1971 sprake van 100% toename in de elektriciteit toelevering aan het Texelse ka belnet. BEËINDIGING DRINKWATER PRODUCTIE In 1988 werd de productie van drinkwater vanuit de aan de centrale gekoppelde waterfa briek uit economische overwe gingen beëindigd. Het PWN ging over tot drinkwaterlevering aan Texel door middel van toeleve ring via twee aangelegde zin kers, c.q. watertransportleidin gen, door zee aangelegd vanaf het vaste land naar Texel. De waterfabriek was destijds, bij de start in 1973, voor een periode van 15 gebruiksjaren gepland en was derhalve in 1988 afgeschre ven. De aftapstoomtoelevering werd gestaakt, opwekking elek triciteit door stoomturbines zou alleen in noodgevallen plaats vinden. In 1989/1990 vonden weer belangrijke netuitbreidin- gen plaats. De totale netlengte bedroeg 559 km, met 165 ge plaatste transformatorstations. Aangevangen werd met een studie 'zelfopwekking of toevoer via kabel'. In 1991 wees progno- segroei uit dat te verwachten was dat in 1995 de centrale weer uitgebreid zou moeten worden, in 1992 steeg het aan tal te produceren kWh naar 48 miljoen. BEËINDIGING ELEKTRICI TEITSPRODUCTIE Na een langdurige en gedegen studie besloot het PEN de elek triciteitsproductie op het eiland te gaan beëindigen. De maxima le belasting in kW en de kWh- omzet op Texel waren door de voorafgaande succesvolle op bouw van de eigen zelfstandige productie en distributie dermate omvangrijk geworden dat het economisch verantwoord was een kostbare investering te reali seren in voor dit doel speciaal te produceren 50.000 Volt zeeka bels, teneinde eleKtrische ener gie aan te voeren vanaf het vasteland van Noord-Holland via de hoogspanningsnetten van het PEN. Uitbreiding van de locale productie zou tot onevenredig hogere kosten hebben geleid. Het kostenomslagpunt was, door de voorafgaande opbouw, be reikt. Voor de vaste personeelsbezet ting van de centrale werden speciale afvloeiingsregelingen vastgesteld, afhankelijk van de leeftijd van de betreffende em ployé, of aansluitende alternatie ve functies elders aangeboden. Voor de Texelse werkgelegen heid was de sluiting van de ei gen locale productie-eenheden een ernstige aantasting van de plaatselijke arbeidsmogelijkhe den; 30 arbeidsplaatsen gingen verloren. Ook de economisch- technische uitstraling van de opwekfabriek op de omgeving was een niet te onderschatten collectieve verliespost. De gro tendeels locale productie was aan haar eigen succes ten gron de gegaan. De PEN bleek be reid de oude productielocatie in Den Burg, na amovering van enkele oudere gebouwen, TEM- schoorsteen en de daarbij beho rende terreincleaning, voor een symbolisch bedrag over te willen dragen aan de gemeente Texel. Voor de Texelse gemeenschap een waardevol en voor het PEN en Energie Noord-West (ENW) een zwaar kostend gebaar. Op 22 december 1994 werden 2 zeekabels van 50.000 Volt, elk met een lengte van 7 km, in ge bruik genomen voor de aanvoer van elektrische energie en werd de elektriciteitscentrale te Ou- deschild stilgelegd. Daarmee kwam een einde aan een perio de van 67 jaar, waarin Texel via de n.v. TEM/Texelstroom zelf zorgde voor zijn eigen elektrici teitsopwekking en distributie, onder elkaar, coöperatief wer kend. In deze periode van 67 jaar werden de hoge onrendabe le aanloopkosten van de elektri citeitsvoorziening van het eiland Texel, gedurende de eerste 47 jaar van zware aanloop en op bouw, door de Texelaars zelf gedragen met veel zelfwerk zaamheid, initiatief en hoge fi nanciële kosten. Men moest wel. De denkers en doeners op de werkvloer van de destijds n.v. Texelse Elektriciteitsmaatschap pij (TEM), die het practische uitvoeringswerk moesten doen, beten hiervoor, met een hoge mate van persoonlijke betrok kenheid, het spits af, in een col lectief samengaan met de Texel se stroomafnemers. De werkers en doeners van de TEM moe sten uiteindelijk de opbouwende klus klaren, het Prov. Elektrici teitsbedrijf PEN kon instappen op een reeds rijdende trein, dankzij het opbouwende pio nierswerk van de TEM. Het PEN toonde zich hierbij een goed en waardig opvolger van het eilan- delijk gegroeid elektriciteitsbe- 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 23