20 Centrale Texelstroom Q Centrale Oen Burg Opjaag- Schakelstation Transformatorstation o Verdeelstation H S Kabel Den Burg Middenspanningsnet 10.000 Volt van Texel eind 1976 bij het 50-jarige jubileum van de elektrificatie 1926-1976 deed aan alle verwachtingen en ondervond, vanwege de gecom bineerde functie elektriciteit en water veel nationale en internati onale belangstelling. In 1974/75 vond overplaatsing van 2 die seleenheden plaats van elk 1200 kW vanuit de stilgelegde centrale te Den Burg naar Ou- deschild. In 1976 werd een be schermende ringdijk om de cen trale Oudeschild gelegd. Mede door de oliecrisis en sterk geste gen brandstofprijzen werd de centrale te Oudeschild in 1977- 1978 weer uitgebreid met een 4.800 kW dieseleenheid (Stork) op zware stookolie. OVERNAME In 1978 gingen de laatste ge meentelijke aandelen van de n.v. TEM, t.w. 20%, via Texel stroom n.v. naar de provincie Noord-Holland en per 1 januari 1979 volgde volledige overname van activa, geldleningen, perso neel, etc. door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf PEN, met in 1979 voor 100% gelijkschakeling van de Texelse elektriciteitstarie ven aan die van het vasteland. Het onrendabel exploitatiedeel van de eilandelijke elektriciteits voorziening en de hierdoor ho ger liggende kosten en tarieven werd nu geheel gedragen door alle Noordhollandse stroomaf nemers van het PEN. De zelf standige bedrijfsvoering van de vennootschap, met haar eigen 1 financiële verslaglegging en pro curatie en het gehele Texelse verbruikersbestand, met de bij behorende kWh-verkoopadmini- stratie, werden volledig inge bracht bij het PEN te Bloemen- daal. De n.v. TEM, na 1973 voortgezet in Texelstroom n.v., leverde aan de Texelaars geen elektriciteit meer, haar taak was ten einde. Een totale overname van het in 1926 opgerichte Texelse bedrijf was hierdoor een feit. Vanwege de gewijzigde be- heersituatie volgde aanpassing van de bestaande verantwoor delijkheid en bevoegdheden, afgestemd op de integratie in het totale Noordhollandse PEN- verband. Het bedrijf vervolgde zijn normale productie- en distri butiefunctie van de benodigde Texelse elektriciteit, met jaar- De Texelstroomcentrale wordt momenteel al weer uitgebreid, (foto Texelse Courant)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 22