12 van 8 mm water verdeeld gedacht over het geheele oppervlak van het bemalingsgebied moet worden ge loosd. Kwel komt, behalve in den Prins Hendrikpolder, niet of in niet noemenswaardige mate voor, zoo dat hiermede in het algemeen geen rekening gehouden zal worden. Wel schijnen in den polder Waal en Burg enkele wellen voor te ko men, die zout water geven, doch de capaciteit daarvan zal tegenover den regenval verwaarloosd kunnen worden. Hevige regenbuien komen nooit over uitgestrekte gebieden tegelijkertijd voor, zodat de aanna me van 8 mm per dag zeer zeker voor het uitgestrekte bemalingsge bied op Texel voldoende is." Hierna volgt een uitgebreide technische berekening van de hoeveelheden te verpompen water per bemalingsgebied, het berekenen van de pompen, de opvoerhoogten, het hierop af stemmen van het vermogen der motoren, etc. Opgemerkt wordt nog dat in het bemalingsgebied van de Prins Hendrikpolder een belangrijke kwel optreedt, zodat zeer veel gemalen moet worden. Ook berekend men het voor el kander in reserve kunnen staan bij optredende storingen. 6. De uit te voeren werken Men onderscheidt hier: 1. de gemalen 2. kunstwerken c.q. civiel-techni- sche werken 3. grondwerken Ook hier weer geeft het rapport een inventarisatie van een aan te bouwen gemaal in het Noor den tegen de aldaar op te stel len elektrische centrale: de aan te leggen uitwaterende sluizen, kolken, duikers, wijdere en die pere bruggen en een berekening van het uit te voeren grondver zet in m3. In diverse bijlagen worden hiervan uitgebreide spe cificaties gedaan en kostenbe- grotingen opgesteld. In een aparte bijlage (III) wordt nog de mogelijkheid van een klein scheepvaartkanaal toegelicht. Men liet de gedachte van een scheepvaartkanaal Noord-Zuid maar niet los in de adviezen, het werd uit meerdere gezichtshoe ken bekeken. We citeren dit rap portonderdeel: "Bijlage III: Mogelijkheid van een klein scheepvaartkanaal in het Zuidelijk deel van de Dertig polders Evenals in het deel van de Dertig polders, hetwelk tot het bemalings gebied van het gemaal in het Noor den behoort, doet zich ook in het Zuidelijk deel de mogelijkheid voor van de hoofdtoevoersloot ge bruik te maken voor scheepvaart uit het gebied van de Dertig pol ders naar een los- en laadplaats aan zee gelegen. Voor dit deel komt daarvoor in aanmerking de poldersloot, loopen- de van Oude Schild langs den Zee dijk, verder langs den Noorderdijk van den Prins Hendrikpolder, door de Hemmer naar 'de Westen'. Voor zover het profiel, nodig voor de afwatering, niet voldoende is voor de scheepvaart, zal er meer grond werk verricht moeten worden. De hoeveelheid grondwerk, benodigd voor den aanleg van een kanaal volgens bovenaangegeven tracé is op de verschillende gedeelten, zo als hieronder is aangegeven: van Oude Schild naar Schanssluis 5.800 m3 van Schanssluis tot Weezenspijk 26.000 m3 van Weezenspijk tot de Westen 19.000 m3 Totaal 50.800 m3 Daarbij is gerekend op een kanaal met een breedte op den waterspie gel van 5 m en een diepte van 0.70 m, tenzij grootere afmetingen voor de bemalingen vereischt zijn. Het spreekt vanzelf dat de duikers, wel ke zich op het tracé bevinden, ver vangen moeten worden door brug gen. In het geheel zullen dan op het tracé Oude Schild - de Westen 6 bruggen gebouwd moeten wor den. Daar een hoeveelheid van 26.000 m3 te verrichten." Het rapport vervolgt dan met een alternatief plan, namelijk het accent van de benodigde elektri sche stroom naar het zuiden te verleggen, dit had echter weer consequenties voor de bema lingsplannen. Ook in deze plan nen hield men weer vast aan het geadviseerde scheepvaart kanaal. Aangezien ook in dit on derdeel van het rapport weer enkele opvallende voorspellin gen werden vermeld, nemen we de tekst weer woordelijk over. "RAPPORT omtrent de electri- sche bemaling van het eiland Texel bij oprichting van een electrische noodcentrale te Oude Schild of aanvoer van den stroom vanaf het vasteland. Inleiding Bij de electrificatie van het eiland Texel, waarbij de voor de polder bemaling benodigde capaciteit een overwegende rol speelt, hangen plaats der eventueel op te richten Centrale en de wijze, waarop de polderbemaling kan worden inge richt, ten nauwste met elkaar sa men. Zoo werd in het rapport om trent de electrische bemaling van het eiland Texel uitgegaan van het denkbeeld, de stroom in een eigen Centrale op Texel op te wekken, en deze Centrale op te richten ter plaatse, waar een zeer groot deel van het eiland Texel kon worden bemalen, nl. aan den zeedijk van de polder het Noorden, waardoor Centrale en gemaal in één gebouw kon worden verenigd. Nu zich de mogelijkheid voordoet, een kabel te leggen van het vasteland van Noordholland naar Texel en daar door stroom aan het eiland te leve ren, zal ook de polderbemaling van het eiland aan een nieuw onder zoek moeten worden onderworpen. Immers zal door bovengenoemden

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 14