2. Beschouwingen over de ver betering van den waterafvoer Uit het bovenstaande blijkt wel dat de waterafvoer in verschillende polders onvoldoende is. In de eer ste plaats zijn te noemen de pol ders Waal en Burg en Burger Nieuwland, doch ook voor Eierland is zelfs onder de bestaande verhou dingen de vrije loozing onvoldoen de. Ook het laagste deel der Dertig Gemeenschappelijke polders heeft onder tegenwoordige omstandighe den niet steeds voldoende aan vrije loozing. Al deze landen moeten bemalen worden. Meer en meer wordt ech ter ingezien dat, vooral in bouw landpolders, een laag peil wenselijk is. Bemaling van geheel Texel wordt hierdoor noodzakelijk. De bemaling der polders kan op zeer verschillende wijzen geschieden. Het meest voor de hand zou liggen de polders daar te bemalen waar thans natuurlijk geloosd wordt, dus Eierland te Cocksdorp, Waal en Burg aan de sluis bij het Noorden al of niet met tusschengemaal aan de Kolksluis van Waal en Burg, en de Dertig Gemeenschappelijke Pol ders aan de Waaldersluis. Behalve dat het grondwerk in het Eierlandse kanaal, wanneer dit aan het einde bemalen wordt, zeer groot zal zijn (100.000 m3), zijn er meerdere re denen die pleiten voor een zo ver mogelijk doorgevoerde centralisatie der bemaling, zoals bouwkosten en bediening, besparing en grotere bedrij fszekerheid 3. Te treffen administratieve maatregelen Wanneer de bemaling op de boven geschetste wijze tot stand komt, worden thans afzonderlijk afwate rende polders bij elkaar gebracht, terwijl zelfs gedeelten van de Der tig polders door het gemaal in het Noorden, andere gedeelten door andere gemalen, bemalen zullen worden, terwijl bovendien de wa tergemeenschap tussen deze deelen behouden blijft en de gemalen als eikaars reserve zullen moeten op treden. Het zal daarom wenschelijk zijn voor de bemaling het tegen woordige polderverband te verla ten, en de zorg voor de bemaling van het gehele eiland te leggen in handen van één bemalingswater schap. (Opmerking: dat was nogal wat voor die tijd, eigenlijk zegt men: fuseren en samen gaan; vervol gens gaat men verder met wat de gemeenschappelijke taken zouden moeten worden van dat ene bemalingswaterschap.) 4. De mogelijkheid van scheep vaart op Texel In dit hoofdstuk zal worden be handeld welke wijzigingen in het bovenstaande plan noodig zijn ten einde een goede scheepvaart op het eiland mogelijk te maken. De ontworpen afvoersloten moe ten in verband met de afwatering een zoodanig profiel verkrijgen, dat scheepvaart met niet te grote schepen mogelijk wordt. Wordt de nieuw te maken sluis in den Eierlandschen dijk uitgevoerd als een van boven open keersluis, dan kan uit den polder Eierland gevaren worden naar den steiger aan het Noorden. Daar het peil van het afwateringskanaal buiten den Eierlandschen dijk hetzelfde is als dat van den polder Eier land, kan de sluis altijd geopend zijn. Alleen bij stormvloed moet de sluis worden gesloten. Door de verdieping van de Kolksluis van Waal en Burg, die een door vaart breedte van 3 meter heeft, kan ook uit den polder Waal en Burg door het kanaal langs het Noorden de aanlegplaats worden bereikt. Door het graven van het afwateringskanaal vanaf de Waaldersluis in de Dertig Ge meenschappelijke Polders naar de Kolksluis van Waal en Burg kan langs de dijksgracht van af de Waaldersluis naar Oude Schild de haven aldaar bereikt worden. Wil men de kleine vaart in het geheele eiland uitbreiden, dan zullen duikers en bruggen in verschillende wegen verruimd moeten worden. Blijkt later, dat het te water afvoeren der pro ducten in een behoefte voorziet, dan kan in de Dertig gemeen schappelijke polders den omweg in den vaarweg over de Waal dersluis worden vermeden door het afwateringskanaal recht naar Oude Schild door te trekken. Bovendien kan het afwaterings kanaal in de Dertig gemeen schappelijke polders in verbin ding gebracht worden met het Eierlandse kanaal. Het zoo ge vormde kanaal zou dan uit één pand kunnen bestaan met een peil van 1 m V.Z. (het peil van Eierland en de Dertig gemeen schappelijke polders). In den omringdijk van Waal en Burg zouden dan twee keerslui zen aangebracht moeten worden, die steeds openstaan en allen bij stormvloed gesloten worden. Op deze wijze zou de polder Waal en Burg van het vaarwater afge sloten worden: door het maken van een schutsluisje zou deze polder op het kanaal kunnen ko men.. (Opmerking samensteller histo risch verslag: een uniek en inte ressant plan. Bij uitvoering de stijds zou: 1) de agrarische sec tor in die jaren verzekerd zijn geweest van productenvervoer per schip; 2) door een ruimere kanaaluitvoering, geschikt voor de kleine scheepvaart, nl. de binnenwateropslag [boezem] belangrijk groter zijn uitgevoerd, en 3) -achteraf gezien- de huidi ge recreatieve watersport heb ben beschikt over een uniek doorlopend Texelkanaal, als Noord-Zuid verbinding v.v.) 5. De capaciteit der bemaling Het waterbezwaar. Voor de regenval zal worden aan genomen, dat per dag een schijf 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 13