a) De Polder Eierland Deze polder is in het jaar 1835 bedijkt en in het jaar 1841 verka veld. De grootte van de polder be draagt 3.303 ha, waarvan 3.014 ha belastbaar; van het overige deel bestaan 177 ha uit duinterrein en 112 ha uit wegen en dijken. Het duinterrein, dat op den polder af watert is gelegen ten noorden van den Duinweg, het overige duinter rein watert geheel op zee af. De polder heeft geen vast peil. Daar de polder geen bemaling heeft, stijgt het water dikwijls te hoog in de slooten, hetgeen voor den pol der, die in hoofdzaak uit bouwland bestaat, zeer nadelig is. b) De Eendrachtpolder De polder is bedijkt in het jaar 1846. De grootte van deze polder bedraagt 246 ha. Een peil is niet vastgesteld. De polder loost door een sluis in het Noordelijkste deel van de polder. c) De polder Waal en Burg Nadat in het jaar 1532 de polder weer geheel door de zee over stroomd was, is deze in het jaar 1612 opnieuw bedijkt. Door de latere bedijking van den polder het Noorden is de polder geheel bin- nenpolder geworden. De grootte van de polder is 740 ha, waarvan 615 ha belastbaar zijn. Een vast peil is niet voor den polder vastge steld. d) De Dertig Gemeenschappelijke Polders Dit waterschap bestond aanvanke lijk uit achtentwintig polders, die met elkaar verenigd één waterschap vormden. Deze polders vormden het oude land van Texel. In het jaar 1825 is na de doorbraak van de Griedijk de polder de Grie in het waterschap opgenomen, terwijl na de bedijking van den polder 'het Noorden' deze in het jaar 1880 daarbij gevoegd is. De dertig polders bestaan uit vier waterstaatkundig gescheiden dee- len, met afzonderlijke afwatering: 1. de polder Het Noorden 2. de Koog en Everstekoog 3. Gerritsland 4. Het overbüjvende deel der dertig polders. ad.1. De polder het Noorden is binnen dijks 775 ha groot, waarvan761 ha in de polderlasten bijdragen. Het zomerpeil van den polder is 1,20 V.Z. De polder wordt bemalen door een ruwoliemotorgemaal met centrifugaalpomp en een windvij- zelmolen. De capaciteit van den motor bedraagt 35 pk, het vermo gen van de pomp 55 m3 per mi nuut. ad.2. De Koog en Everstekoog. De loo- zing van deze polders met de ach tergelegen gronden op den polder Waal en Burg is reeds vroeger be sproken. De grootte van deze pol ders zonder de mientgronden be draagt ongeveer 661 ha. ad.3. Gerritsland. De loozing van Ger ritsland met de daarachter gelegen mientgronden door Burger-Nieuw- land op den polder Waal en Burg is mede reeds besproken. De groot te van Gerritsland zonder de daar achter liggende mientgronden be draagt ongeveer 155 ha. ad.4. Het overige deel der Dertig Pol ders. De grootte van het gehele waterschap de Dertig Gemeen schappelijke Polders bedraagt 5.973 ha. De grootte van het hier beschouwde deel bedraagt 4.402 ha. Op dit gedeelte van de polders loozen: de polders van de Kuil, groot 44 ha; het Hoornder Nieuw- land, groot 122 ha en Weezenspijk, groot 8 ha. Totaal 174 ha. Boven dien loost op dezen polder een strook duinterrein van af de Zuid grens der mientgronden tot aan de Mok ter grootte van ongeveer 200 ha. Zoodat het totale bemalingsge- bied 4.776 ha groot is. Dit gedeelte der Dertig Polders wordt niet be malen. el Het Burger Nieuwland. groot 104 ha Een peil voor dezen polder is niet vastgesteld, de terreinen liggen echter van 0.20 tot 0.50 V.Z. De loozing op Waal en Burg, welke polder zelf een zeer onvoldoende afwatering heeft, voldoet niet aan de behoefte. De wijze van loozing is reeds vroeger behandeld. f) De Prins Hendrikpolder Deze polder is in het jaar 1847 bedijkt, de grootte bedraagt 491 ha. Een vast peil is voor den polder niet vastgesteld, de terreinen liggen echter van 1.10 m tot 0.50 m onder V.Z. De polder wordt bemalen door 2 dieselmotoren met centrifu- gaalpompen. De capaciteit van den grooten motor is 35 pk, die van de pomp 70 m3 per minuut, de capaci teit van den kleinen motor is 8 pk, van de pomp 25 m3. Beide pompen slaan uit op een kolk, die door den middelsten koker der reeds ge noemde drievoudige sluis op zee loost. g) Het Hoomder Nieuwland. groot 122 ha Het terrein ligt van 0.40-0.90 V.Z. De polder wordt bemalen door een windmotor, die het water uitslaat op een voorboezem van de Dertig Polders. hl De Kuil, groot 44 ha Een peil is niet vastgesteld, door een duiker loost de polder op het Hoornder Nieuwland. il De polder Weezenspijk. groot 8 ha Watert door een duiker af. i) De polder 't Horntie. groot 14 ha Watert af op de voorboezem der dertig Gemeenschappelijke polders, etc. klDe polder de Volharding Ln de noordpunt van het eiland ge legen, grootte ongeveer 16 ha, loost door een duiker direct op zee. 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 12