PRINS WILLEM V OP TEXEL, 1789 M. Palm 4 In de Nieuwe Nederlandsche Jaarboeken vond Gerbrand Fenijn bij augustus 1789 het verslag van een bezoek aan Texel door den Heere Prinse van Oranje, te weten prins Wil lem V. Dat bezoek was een hele gebeurtenis, waar heel wat voorbereiding aan vooraf ging: zo werden er bijvoorbeeld door vijf zindelijk ge klede maagden palm- en rozeblaadjes ge strooid. De rozeblaadjes waren er natuurlijk wel op Texel, maar palmbladen zullen wel niet uit verre streken geïmporteerd zijn. Ver moedelijk ging het hier om liguster. Ook wa ren er erepoorten gemaakt, met passende opschriften ervoor geplaatst en in Ou- deschild had de bevolking illuminatien oftewel feestverlichting verzorgd. De prins heeft heel wat afgereisd over Texel en dat ging dan in loop- of draftempo waar bij veelvuldig werd uitgestapt en rondgewan deld. Zoals bijvoorbeeld bij het land van Si- mon Breeker bij De Waal waar verscheidene oudheden werden bezichtigd. Was dit de Sommeltjesberg met de opzienbarende Ro meinse oudheden waarover Pieter van Cuyck schrijft? Het meest interessante van het hele bezoek is echter dat de prins blijkbaar door de hele bevolking van Texel wordt toegejuicht. Im mers nog 2 jaar voor zijn bezoek, in 1787, was het eiland verdeeld in groepen patriot ten en prinsgezinden, die beide hun gebie den hadden, waar ze het voor het zeggen hadden. Zie onder meer nummer 35 van dit blad van juni 1995. Daarin is een fragment opgenomen van het dagboek van dominee Staneke, waarin hij beschrijft hoe de twee partijen elkaar molesteerden. In datzelfde nummer staat ook een kommentaar van mij op dit dagboek met een beschrijving van de situatie in 1787. Krap twee jaar later dus wordt Willem V in de verschillende Texelse dorpen met gejuich ontvangen en is er schijnbaar geen patriot meer te bekennen. Plaat V. Den Burg v. d. zuidzijde. Gravure naar P. V. Cuyck. De molen stond ter plaatse van bet „Groentje".

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 6