Cor Reij 17 p/ante Helm telkens ruineerden, ende door het maaken van veeie Gaaten en Kelders zodanig verzwakten, dat die geen aanslag van water konden verdraagen, beha/ven dat de voorz(egde) Duijnen aizoo kaai afgegeete zijnde, de aanleggende Landerijen 't een maal met dor Sand overstooven en onbruik baar gemaakt worden, ende alzo de Eige naars onmachtig, omme eenige verpondin gen en andere Gemeeneiands Lasten te konnen draagen, verzoekende daaromme de voorn. Regenten, dat tegen het voorsz. drei gende ongeval intijds prompte voorzieningen soude mogen gedaan werden, Zoo is 't dat de raaden ende meesters van Reekeninge voor(noemd) aivoorens inspectie Oculair in Loco van de Geiegenheijd der voorn. Duij nen genomen hebbende in ogenschouw nemen) ook tot verscheijden tijden hier over in conferentie geweest zijnde mette Heeren Gecommitteerd Raden in Westfrieiand ende den Noorderquartier, die mede volkomen kennisse van 't gunt voorn, is waren hebben de, ende verder op alles geiedt. Eindeiijck best en diensttighiijk geoordeeld hebben de voorsz.. KoogerDuijnen, aan Suppjiiantejn (=schrijvers van het verzoek) se/fs in pacht te vergunnen geiijck hun deseive dan voor een tijd van twintig jaren, innetegaan metten jaeren 1684 aanstaande, in pachte werden vergunt ende gegeven bij deesen, insu/ken voegen, deseive jongst bij Corne/is Gerritsz Duijnmaijer sijn gepacht en belopen ge weest, Duijnmaijer blijkt een eerdere pach ter te zijn geweest. De naam kwam in 1622 voor in Den Hoorn of omge ving, daar woonde Klaas en Jacob Bastiaensz. Jacob leefde nog in 1637 toen zonder die achternaam. met macht omme de voorsz. Tijd van Twin- tich jaaren geduurende deseive duijnen tot haren costen, buijten eenige lasten der voorsz. Domeijnen te beplanten ende ver- seekeren, ais sij luiden tot voorkominge van het voorsz. dreigende ongeval sullen dien stig/ijk ende bekwaamst oordeeien, mits dat de voorn. Regenten en Poidermeesteren sullen besorgen, dat Jaeriijks op Ligtmis 2 februari) precijs volgens de acte obligatoir, bij hun daar af voor deesen overgeievert, ende dienmen naderhand nog zouden mo gen goedvinden, van haar te vorderen, ten Comptoire van de Rentmeester-Genera/ van Kennemerland ende WestVriesland Mahu ie febbre, of anderen inder tijd weesende rent meester betaald worden de Somma van twee honderd vijff ende seventigh ponden te XL groten 't Pond 275 Pond van 40 grote (Groten of twee en halve cent-stukken, op Texel lappen) in een Pond. In totaal 275 guldens. vrij geid, ende sonder eenige Kortinge ter wat saake het ook soude mogen weesen, ende daar en boven Jaarlijks plantende vijff mergen 1 morgen 600 roeden 1,6162 ha. 8 hectaren Helm, daartoe den voornoemde Duijnmaijer volgens verhuijringe is geobiigeert geweest, ende dit met dien expressen verstande, in dien de voorsz Regenten, poidermeesteren ende verdere Ingelanden, volgens voorn, acte Obligatoir in gebreke mogte blijven, de voorsz. jaeriijkse Pacht in Handen voorn- (oem)t te betalen, dat het de raden en Meesters voorn(oem)t 't allen tijde vrij sall staen de voorsz. Duijnen wederomme na haer te neemen ende daer sodanig mede te handelen, ais deserve ten meesten profijten van de Domeijnen sullen dienstig oordeeien, zonder dat egter bij de voon. Regenten of Poidermeesteren eenige vergoedinge van gedane onkosten of anders ter wat saake ook zoude moogen weesen dit zal moogen werden gepretendeert; welke voorenstaande jaarlijkse Pacht Conditiën, Stipu/atien ende bedingen de regenten ende poidermeeste ren voorn., a/soo hebben geaccepteert ende aangenomen - Blijvende den voorn, of ande ren indertijt weesende rentmeester gehou den, van de voorsz jaarlijkse Pacht, in on- fang sijner Reekening te verantwoorden daar het behoord. Gedaan ten Bureeie van de Kamer der voorn. Reekening in den Haage, den negen en Twintichsten October Anno 1683. Mijjegenwoordig, C. Cameriin Met dank aan Karei van Empel,

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 19