Tesselse gedichten en rijmen aflevering 1 Jan Wuis was de zoon van Pieter Jansz. Wuis, schipper te Oosterend, en Rempkje Brouwer. Zijn moeder stierf bij zijn geboorte en Rempkjes moeder, Aat je Gerbr. Brouwer- Dros ('Aafie- Peet') nam baby Jan op in haar gezin. De jonge we duwnaar hertrouwde in 1887 met Antje Pie- ters Plaatsman. Uit dit huwelijk werd in 1888 een zoon Piet geboren. Vader Pieter Jansz. overleed in 1889 en in 1896 ook zijn vrouw Antje. De 8-jarige Piet kwam in het weeshuis in Den Burg. Jan Wuis leerde goed bij de pieterolielamp in 't opkamertje bij ommoe Aafie-Peet Brou wer (hoek Peperstraat). In 1904 haalde hij in Haarlem zijn onderwijzersdiploma en werd hij 'kwekeling met akte' te Oosterend bij meester Schoneveld aan de School met den Bijbel. In december van dat jaar vertrok hij van Texel, toen hij werd benoemd aan een school in Doornspijk. Na 4 jaar vertrok hij vandaar naar Sneek. Na het behalen van de hoofdakte werd hij hoofd van de Bijz. school voor Lager en Meer Uitgebreid On derwijs te Stadskanaal. Hij trouwde in 1913 met Wietske Martens 'het meisje van de zangvereniging' uit Sneek. Zoon Pieter-Jan werd in 1915 geboren. In Nederlands Oost-lndië was een groot te kort aan Christelijke leerkrachten. De roep klonk: 'Kom over en help ons'. In 1916, mid den in de eerste wereldoorlog, vertrokken ze gedrieën naar Java; twee maanden onder weg, om Schotland heen, door de zeemij- nen, via Kaap de Goede Hoop naar het on bekende land. Ze kregen een plaats in Soe- kaboemi, in de Preanger op West-Java. In 1917 werd daar hun dochter Nine geboren. In dat jaar werd Jan Wuis overgeplaatst naar Mr. Cornelis. In 1919 werd hij hoofd der school. Hij bleef studeren en haalde de akte Frans, en later ook Engels. Na het eer ste verlof in 1923 werkte hij in Buitenzorg, en werd in 1925 overgeplaatst naar Bata via/Weltevreden, als onderwijzer aan de Chr. Muloschool, waar hij ook na zijn tweede ver lof in 1931 bleef werken. In 1933 kwam hij met vervroegd pensioen naar Nederland en vestigde het gezin zich in Haarlem. In 1934 meldde de altijd aktieve Jan Wuis zich als invaller voor een zieke leerkracht op een Chr. Ulo in Haarlem. Hij werd daar een zeer gewaardeerd 'blijvertje' tot zijn pensioen in 1950. Hij zat na zijn 65ste niet stil; hij schaakte, puzzelde, knutselde, wandelde elke dag een eindje om ('Jan de Wandelaar'). In de stads bibliotheek was hij vaak te vinden. Zijn hele leven was hij een gelegenheidsdichter ge weest, nu maakte hij een serieuze studie van literatuur. Veel oude herinneringen zette hij op papier, voornamelijk over Texel, het eiland dat hij al op jonge leeftijd had verla ten, maar dat hem 'in het hart gebrand zat'. Zijn geest bleef helder tot op het laatst. Een misstap op de trap werd zijn dood. Op 9 ja nuari 1973 overleed Jan Wuis, 88 jaar oud. Zijn leven lang vergezelde hem een heim wee naar zijn geliefde eiland. In het gedicht 'Er ligt een eiland om de noord" klinkt dat heimwee naar zijn 'geboorteland' door. Dit gedicht is inmiddels, nadat het hier en daar is gepubliceerd en voorgedragen, bekend en geliefd op Texel (zie pagina 14). 13 Met bijzondere dank aan mevr. Nine M.R. Wuis te Epe. G.E. Dros

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 15