"KOPPIE ONDER" IN OOSTEREND In de rubriek 'Wat ik zeggen wou' van de Texelse Courant d.d. 24 wel 1996, lees lk dat er recent drie kolkjes zijn gedewpt. Verder schijnen er nog weinig van deze typisch Texelse drinkplaatsen voor het vee te zijn. Anne R. Wubs-Koorn 12 Kolkje lussen l.aantrei> en Ko^enre^, mei 'Hermans' boere, luiere 'Maria' en de 'Slroop/xil (Uit Texel met pen en penseel' 1996 Ad Blok van de Velden. Het origineel is eigendom van de Gemeente Texel) Een bijzondere herinnering aan zo'n kolk bij Oosterend stamt uit ongeveer 1929, ik ben dan 2 a 3 jaar oud. Het is waarschijnlijk op een koninginnedag dat een feestterrein is ingericht op een wei land even voorbij de RK-kerk. Aan de hand van mijn tante steken we, vanaf de weg, een weiland over en komen voor een hek, waar achter het feestterrein ligt. Er wapperen vlaggen en er klinkt muziek. Mijn tante opent het hek en vol verwachting loop ik het ter rein op. Het eerste dat we zien is een kolk met daar overheen gelegd een gladde boomstam (misschien was het wel de mast van een schip). Een jonge man, geheel gekleed, loopt juist over de paal naar de andere kant. De volgende feestganger gaat hetzelfde doen. Precies halverwege verliest hij het evenwicht, valt midden in de kolk en ver dwijnt onder water. Het blijft stil en niemand van de omstanders verblikt of verbloost. In stilte raak ik volkomen in paniek. Niemand steekt immers een hand uit om die jongen van de verdrinkingsdood te redden! Het lijkt heel lang geduurd te hebben voordat de drenkeling toch nog tegen de schuine kant, kruipend op knieën, boven water komt. Voor mij is het vertrouwen in de Oosteren- ders 'koppie onder' gebleven. Het feest is bedorven en de roze zuurstok die ik krijg, smaakt naar niets. Mijn gedachten blijven zich bezighouden met de vraag: 'Wat is feestvieren?' Zolang ik de kolken kende waren ze een logische drinkplaats voor de schapen. Op die 'feestdag' werd het een lugubere ver drinkingsplaats. Niettemin zal het voor het Texelse land schap van nu een verdere verarming bete kenen als ze gedempt gaan worden.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 14