FIRMA GEUS te Den Burg, timmerbedrijf, bloembollenkweker en logiesverstrekker Thijssens verhaal is opgenomen in Van de Prins geen kwaad, het jubileumboek over de polder, dat hij samen schreef met TC-journa- list Gerard Timmerman. In het tweede boekdeel verhaalt deze oud-polderbewoner over het voormalige waterschap De Prins Hendrikpolder. Landbouwers als Cor Bakker van Alexanderhoeve en Job Vermuë van Oedelem ver tellen hun verhaal. Oud-komvis- ser Henk Beumkes blikt terug op de haringvangst die de visserlui tot de aanleg van de afsluitdijk een goed belegde boterham be zorgde. In het boek ook verhalen over de Doggers van De Sluis, Freek Dijksen, Teun Zegel en Souwtje de Wijn. Bert Weijdt ver telt over de aanleg van de veer haven, verhalen over de jacht en het rapen van eieren, etc., etc. Het jubileumboek is doorspekt met anekdote's en rijk voorzien van oude kaarten, illustraties en oude foto's. De omslag van het boek wordt gesierd door een schilderij dat Ad Blok van der Velden in 1946 van de polder maakte. Luchtfoto's uit 1939 en 1995 geven een beeld van de veranderingen in de loop der ja ren. Will Thijssen Gerard Timmerman Van De Prins geen Kwaad ver schijnt op 23 augustus, de dag van het 150-jarig jubileum. Leden van de Historische Vereniging kunnen het tot 20 juli bestellen door f32,50 over te maken op Rabobank nr. 3625.03.214 of Postbankr. 2919024, t.g.v. Gerard Timmerman (uitgever). Onlangs ontving de Historische Vereniging van mevr. L. Geus-Boeijen uit Den Burg tientallen ou de stukken, betreffende het bouwbedrijf van de firma Geus. Onze hartelijke dank hiervoor. Om onze leden een indruk te geven, waarover dit alle maal kan gaan, is dit artikel geschreven. Het bedrijf dateert van 1865 (inschrijving Kamer van Koophandel) en vierde enige jaren geleden het 125 jarig bestaan. In 1989 overleed dhr. H. Geus en enke le maanden daarna zijn vader W.P. Geus. Per 1 april 1993 is het bedrijf gefuseerd met de TEBO. Bewaard zijn gebleven een groot aantal documenten vanaf ca. 1900, waaronder brieven, akten, verzekeringspapie ren, gemeentelijke belastingformulieren (o.a. tonnen geld) en rekeningen van leveranciers uit Noord Holland en Friesland. Naast de bouwactiviteiten legden de eigenaren gedu rende al die tijd een grote veelzijdigheid aan de dag; bloembollen telen, huizenverhuur en (bad)gasten hou den en jarenlang had men de marktkramen in Den Burg. Die veelzijdigheid blijkt o.a. uit rekeningen van bloembollentransport door J.A.Eelman uit de Graven straat (later naar Schildereind 31) en het lidmaatschap van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genoot schap te Haarlem. Men kocht bouwterreinen op Texel (o.a. Den Hoorn) en bezat zelfgebouwde huizen in Den Burg en Oudeschild. Deze uiteenlopende aktiviteiten speelden zich af aan het eind van de jaren '30 tot ver na de oorlog. De Pelikaan Ook de bouw van het kamphuis 'De Pelikaan' in 1934 werd tussen de bedrijven door gerealiseerd. J.H. Geus, timmerman te Den Burg kocht van Reijer Witte J.P.zn., veehouder, een stuk land ter grootte van ruim 2 ha. op 1 maart 1933. De koopsom bedroeg f 500,-. Hierop bouwde de firma een kamphuis. Schilder J.C. Roeper uit Den Burg doet in maart '34 prijsopgaaf voor het glas en beitswerk aan het nieuw te bouwen kamphuis. Dit alles komt op een bedrag van f248,50. 7

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 9