â– bibliotheeknieuws De rondreis van een medaille nnn nnn nnn Ontvangen van: Mw. A. van Daal-v.d. Woerdt te Waalre: foto van kerkje Den Hoorn; Dhr. D.A. Bouma te Oegstgeest; div. oude foto's en 2 kaarten van Texel; Dhr. W. Boon te Alkmaar: Nederland als Polderland door dr. A.A. Beekman, Shell Journaal van Hollands water door dr. J.M. Fuchs en VVV-krantje 1947; Fam. Veeger; Aquarel met gezicht op de Cocksdorp en tekening van een boerde rij op Texel door N.C. de Jong; Mw. C. Hin: Ned.Ver. tot bescherming van vogels. Verslagen en mededelingen 1924-1928; Uit de nalatenschap van D. Keijser; oude Tex. couranten, krant de Wegwij zer en de Lantaarn van Texel; Via Oudheidskamer: Welkom op Texel, vraagbaak v.d. toerist 1949, De weg wijzer in Texel 1928, Mooi Texel Gids van het eiland Texel 1928, Gids voor Texel 1899 en Gids van het eiland Texel 1926, foto's en plakboeken; Mw. M. Witte-Rutten: zakje aan de firma Gez. de Roos, Molenstraat, met oude strijkpatronen; Mw. H. van Heerwaarden: bidprentjes; Dhr. Th.v. Heerwaarden: stamboom Texelse familie Veeger 1580-1995; Uitgeverij Verba: De Jantjes. De oorlog kwam toch door W. Horman; Dhr. W.J. Kikkert: Texel zingt. Er was eens... een herderinnetje door W.J. Kikkert; Fa. Rab: Terugblikken op vooruitzien 75 jaar Rab door W. Barnard en J. Rom- mets. ledereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Het licht van Texel. Johannes Ludovicus Kikkert (1810-1878) door J.G. Kikkert. Heeft u nog spullen voor de bibliotheek, dan kunt u terecht bij M. Bakker-Zijm, tel. 312113, J.C. v.d. Pijl, tel. 315515 of A. van Heerwaarden, tel. 313036. Klaas Maartensz Vlaming (1808-1882) verhuisde met zijn gezin in 1844 van Oost naar De Cocksdorp. Klaas, die het beroep van visser bleef uitoefenen, werd beman ningslid van de reddingsboot, die bij De Krim gestatio neerd was. Ten noorden van De Koog strandde in 1849 het Duitse fregatschip de 'Agnes' en Klaas ging er met die reddingsboot en acht andere mannen onder leiding van Cornelis Anthoniesz Dalmeijer heen om opvarenden te redden. Zij slaagden er in twaalf bemanningsleden en zeven passagiers aan land te krijgen en werden daarvoor door de Reddingsmaatschappij met medailles beloond. Vier mannen kregen een zilveren medaille, terwijl Klaas met brons werd onderscheiden. Hij kan daarnaast ook tien gulden hebben ontvangen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De los werkman, Hendrik Koendertsz Hoogerheide, vond in 1932 bij laag water tussen de stenen aan de dijk bij Oudeschild deze medaille, waarop aan de ene zijde de naam K. Vlaming en Agnes stond, terwijl de andere kant vermeldde: 'Uitgereikt door de Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. De vraag, hoe zo'n stukje metaal, dat na zoveel gevaar en met een enorme inspanning was verkregen, in Oud eschild onder aan de dijk was beland, zal nooit worden beantwoord. Oudeschilders waren gewend heel wat 'over diek' te brengen., zodat zelfs de vuilnisophaaldienst in het dorp maar moeizaam op gang is gekomen. Hel is een veronderstelling dat de medaille in het bezit kwam van de kinderen, waarvan Auke met vrouw en vijf kinderen in 1887 naar Amerika vertrok. Maarten Klaasz Vlaming 1839-Oudeschild 1906), die getrouwd was met Cornelis- je Gerbrands Dros, woonde in 1900 in Oosterend, Schoolstraat 14 en -voor zover bekend- niet zelfstandig in Oudeschild. Hierdoor riep de ene vraag de andere op. In de maand juni van 1932 werden reddingsbootoefenin gen op Texel gehouden en die werden bijgewoond door de heer De Booy, de grote baas van de reddingsmaat schappij. Aan hem werd de medaille ter hand gesteld en daarmee was het ere-melaal na 83 jaren terug bij af. Bronnen: Texelse Courant. D I en II; ...en om hen heen was alles branding. Schol/Uitgeest blz. 40/43. COR RE1J 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 5