VAN DE REDAKTIE INHOUD NIEUWE LEDEN *reaktie*reaktie*reaktie*reaktie* *reaktie*reaktie*reaktie*reaktie* 2 gen blijven van kracht. Binnenkort verwachten we de aanmelding van het 800e lid van onze vereniging. Van zelfsprekend zal dit feit niet ongemerkt voorbijgaan. Dit is een goede aanleiding om een ledenwerfaktie op touw te zetten. Heel veel Texelaars zijn nog geen lid en zouden dit wel moeten zijn. De historie van ons eiland gaat waarschijnlijk veel eilandbewo ners ter harte. U als lid kent vast wel ie mand die zich als lid op zal willen geven en niemand beter dan u zal kunnen vertellen wat men allemaal voor het lidmaatschaps geld krijgt: nl. 4x per jaar het goed verzorg de verenigingsblad, kosteloos lid worden van 1 of meer afdelingen (dialektgroep, stamboomonderzoek, verzamelaars, zang groep, werkgroep archeologie). Ook de bi bliotheek is eenmaal in de maand te bezoe ken. We hopen op de aanmelding van vele nieuwe leden, zodat we spoedig het 900e lid tegemoet kunnen zien. Dit nummer begint 'actueel' met een artikel over de 150-jarige Prins Hendrikpolder, een voorproefje van het in augustus te verschij nen boek door historicus Will Thijssen en TC-journalist Gerard Timmerman. De altijd actieve Gelein Jansen leverde ons 2 artikelen. Ten eerste deed hij een greep in het onlangs aan onze vereniging geschon ken archief van Aannemersbedrijf Fa. Geus, waarbij één aspect van dit in 't verleden veelzijdig opererend bedrijf wordt belicht. Van zijn hand ook een 'Tussenbalans' van de opgravingen bij fort De Schans. Jan T. Bremer is present met de 10e afleve ring van de serie 'Het gebeurde op het Marsdiep'. Deze keer een wel heel gruwelijk verhaal over hoe men in vroeger tijden met homosexualiteit omging. Aangevuld met nog enkele kleine bijdragen en het nooit ontbrekende Tessels Prate, denken wij u weer een lezenswaardig num mer te bieden Colofon1 Van het bestuur1 Van de redaktie 2 Inhoud/Nieuwe leden2 Reactie2 Bibliotheeknieuws3 Rondreis van een medaille3 1 50 jaar P.H.-polder4 Fa. Geus7 De Schans, deel 1 12 Het gebeurde op het Marsdiep (10) 15 Er was eens een herderinnetje 17 He hooien vroeger op Texel18 De Schans, deel 2 19 Tessels Prate20 n Alfred Bakker, Den Burg G J.A. v.d Berg, Slootdorp G J.A. v.d. Boon, Ermelo G Dietmar Borbe, Heiligenhaus (D) G J. Brouwer, Oosterend G P. Duin, Den Burg G p.R. Hof, Utrecht G W. Kalkman, Den Helder G Rijksdienst v.d. Monu mentenzorg, Zeist n St. Ter Reede van Texel, De Koog G p.A. v.d. Vis, Oosterend G mw. C. Vis ser, Den Burg G Ch.L. de Vries, Oudeschild G p. Wit, Alkmaar G E. Witte, Schagen G Marga Zandstra, Den Burg G Th.B. Zijm, Den Burg G op 'De legende van de Razende Bol'. Van dhr J.T. Bremer uit Wieringerwaard ontvin gen we de volgende reaktie, waarvoor onze dank: "Voor me ligt een overdruk van het tijdschrift 'Het Nederlandsche Zeewezen' uit 1916 blz120) waar hetzelfde verhaal, verteld door (de Texe laar) W.M.Tz, d.i. W. Metz T-zoon, de postschip- per, die zulke leuke kletsmeier-verhaaltjes schreef voor het 'Visserfonds' (Weduwen en Weezenfonds 'Texels Belang') zoals de smartlap 'Visschers Grietjein diezelfde tijd verschenen bij drukkerij Egner te Den Helder prijs 20 cent). De herkomst van jullie verhaal is nog zichtbaar in de tekst, want wat er nu ook weer aan de spelling veran derd mag zijn, visscherman en wenschte schrijven we echt niet meer.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 4