Tessels Prate 20 (Uit de Tex. Courant van 29 maart 1930) Nag eres 'eisoeke' (vervolg) 'Bezonders in de krant?' froeg mien vrouw, doe ik weunesdag in de Tesselaar sat te leze. 'Zeker weer elektrieke knalpotte en zok-se-wat?' 'Welninnet, se benne nou wel uutraasd, denk. Nuws kenne se gien fal olie meer fertelle. Maar se hèèwwe het nou over eisoeke op 't Kóólstik en de Wilde en in het Noordflak, en dan doen ik mee.' 'Zei wel', docht mien vrouw, 'je het er ok nag-öl puur an deen.' Nou, se had geliek, ik hèèw mien porsie wel had. Ik hèèw ok alders na de kiewietjes uutkeke, maar de eitjes lèègge d'r nag niet dik. Vroeger begon je as jonges al in maart mit de heens-eier en dan socht je olie dage tot de lammeremark- te toe. Het lest kwamme de stöör-eitjes en de kokmeeuw-eier op de Hors. Wat kon je dan een gaarneste hèèwwe in april fan kiewiete en fan heende. Kragemakers en mareis leide d'r ok nag-öl goed bee, maar tjerke en lieuwe niet. Heenseier mag je de leste jare hillegaar niet meer soeke, dat zelle de jagers wel deen hèèwwe, maar ze skiête de feugels olie jare nag maar. As je nou de eerste heens-eier deres soeke mog, soow dat gien kwaad doên. De heendekukeltjes kwamme dan wat later uut en wazze wat later vluchtig. De boere sowe dan ok wat minder klage over het frete fan garst en arte deur de heende, denk. Die arremoed begint pas, as de jonge heende vliêge kenne. Een hóóp feugels benne minderd, maar Tes- sel is aars as vroeger. Doê kon je op skaase deur de Hemmer recht op De Burg an; nou staat er in de tochte temet gien water ge- nog. Feugels houwe niet fan dróóg land; je siet temet gien kragemaker en gien marei meer in de Hemmer en in de Griê. 't Neuweland was vroeger een zéé geliek in de winter en nou ken je d'r wel op je koese deurlóópe. De leste jare het er gien krage maker en gien kluut meer broêd op de But- terstikke, en doê wee nag jong wazze, had je de eier temet foor 't opsoeke. De flakke in de nöölle benne ok biên-droog. Weet je nag, Eisoeker, dat er dartig jaar lede een berg waarde satte in het Zooneflakkie, in het Natte Flak en in de Biezebosse? Je siet er nou meskien ok nag welders iên, maar die sit dan in een kollekie. De Neuwe Sloot suügt olie nöölle dróóg. Ouwe Piet Kok had wel geliek, toen-ie seide: 'Heid, heid, niks as heid'. Dat was doê se de slóót maakte en kiek nou eres in de Bollekamer en in het Heidflak of er nag witte klavers groeie. Vroeger haalde se d'r vrachte lekker hooi fandaan. Ja, swartkoppe en de kokmeeuwe benne ok niet mak, maar Klaas Bóón sit se de leste jare nag-öl na. As je die eier nag eres proeve wil, kei-je bee him terecht en je ken er dan fan op an, dat se zó skóón as sulver benne. Wat minder meeuwe is een goéd ding. En as de Belze en Fransoze en Spanjole dan eres ophieuwe om ónze kiewiete, mareis en tjerke te skiête, sowe d'r nag wel meer feu gels op Tessel komme! STIENEPIKKER '....op skaase deur de Hemmer recht op De Burg an'

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 22