Tussenbalans OPGRAVINGEN DE SCHANS (deel 2) 19 Kazernes De gebouwen, die tegelijk met de ver nieuwde fortificaties klaar waren, konden ieder 150-160 man herbergen. De drinkwa tervoorziening bestond op dat moment uit 2 regenwaterputten waarvan één bestond uit een gecompliceerde bouw en een welput op het midden van het terreplein. (regenput van binnenuit, foto: Prov. depot voor bodem vondsten NH) Nadat de Fransen verdwenen waren liet men de bijforten Lunette en Redoute buiten gebruik stellen en werd alleen nog onder houd gepleegd aan De Schans (in de Franse tijd fort Central geheten). In de 'Texelgids' van 1899 wordt vermeld dat de stenen ka zerne 16 jaar eerder door een windhoos werd vernield. Toen bestond het officiers- verblijf nog, maar werd later gesloopt. Uit plattegrondskaarten blijkt dat één kazerne reeds eerder bezweken is. Grootte kazernegebouwen Het fort De Schans maakte deel uit van de Stelling Den Helder. Het garnizoensboek over de jaren 1802-1810 van de Eerst Aan- wezend Ingenieur van Den Helder geeft een beschrijving van de kazernes. De kazernes worden beschreven als 'bouw blokken in steen met een lengte van 137 voet en een breedte van 28 voet'. Omgere kend betekent dat aan de oostkant een ge bouw van bijna 42 meter en aan de an dere kant een kazerne van ruim 34 meter gestaan heeft. (Foto boek v.d.VI. 1949. Tekening van Jurr. Andries- sen (1742-1819) Rijksarchief Haarlem) Gezien de afmetingen op een redelijk nauw keurige kaart zou het vermoedelijke offi- ciersverblijf dan 7 meter lang en 6,70 meter breed zijn geweest. Deze veronderstelling is gebaseerd op de vondst van duurdere huis houdelijke voorwerpen uit de 18e eeuw.Het ligt voor de hand dat deze voorwerpen niet ter beschikking van de gewone soldaten stonden. Uit latere stukken blijkt nl. dat er twee kazernes en een officiersverblijf op het binnenterrein (terreplein) hebben gestaan. Na deze inleidende artikelen zal in een later stadium ingegaan worden op de vondsten welke door de werkgroep Archeologie wor den bewerkt. Het merendeel van de met hoofdzakelijk porselein gevulde put (B11 genoemd) is voor zover mogelijk afgewerkt en beschikbaar voor publicatie en tentoon stelling. Gelein Jansen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 21