HET GEBEURDE OP HET MARSDIEP.... deel 10 15 (Foto: Prov. depot voor bodemvondsten NH) Aan het einde van de poterne (direkt rechts wanneer men naar het terreplein gaat) werd reeds in 1994 een voeting van rode steen gevonden tijdens de graafwerkzaamheden. Het doet denken aan de contouren van een (wacht)huisje. (Een afbeelding hiervan staat in de jubileum uitgave van 1995 'Fort de Schans op 't eiland Texel' Gelein Jansen Sodomie op het schip Schooterbosch 'Den 2. September (1702) heeft den man- haftigen Capiteyn Zimon Binks van Stavo ren, voerende het Schip schooterbosch, leggende op de Reede voor de Helder, Justitie gedaan aan 5 Perzoonen, genaamt: 1. Jan Francisco van Barcelona 2. Anthoni Francisco van Loco 3. Hermen Schrijver van Bijlevelt 4. Ba rent Schrijver van Worcum 5. Pieter Jansz Dik van Amsterdam Omdat ze op zijn Schip verkeerde en on menselijke vermenginge van mans met man nen hadde gepleegt, gelijk de Zodomiten (Deuternomium 29 vers 23). Zij zijn tot exempel geset, den geenen die Goddelooselijk zoude leven. (2 Zendbrief Petrus 2 vers 6.) Alsook meede gelijk Zo- dom en Gomorra, en de Steden rondomme deselve, die op gelijke wijze gehoereert heb ben, en de andere vlees zijn nagegaan, tot een exempel voorgestelt zijn, dragende de straffe des eeuwige viers (=vuur). (De zendbrief Jude cap. 1 vers 7.) Zij zijn alle 5 Perzoonen op een rije, op een timmermansstelling buiten boort gezet, ie der met een knuppel-kogel aan de beenen gebonden, 't hooft in een zak gestooken, en het gebed gedaan wesende, d'een voor d'ander na, door de Bootsman levendig van boord voorover in Zee gestooten, en na de grond gestuurt, dat was haar einde Zo letterlijk staat dit gruwelijke verhaal in de 'Chronyk van de stad Medenblik' van Dirk Burger van Schoorel (1708). 'Meester Dirk', die vele jaren chirurgijn was in Oude Sluis (Zijpe) en begraven ligt op het kerkhof van Callantsoog (1717) geeft helaas niet aan waar en door wie deze mensen tot deze afgrijselijke straf veroordeeld zijn. Dat de straf met de bootsman als beul ten uitvoer gebracht moest worden op het Marsdiep is begrijpelijk, want tot tweemaal toe geeft hij aan dat de voltrekking tot een voorbeeld van anderen moest zijn en welke plaats was dan meer geschikt in die tijd dan de reede

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 17