14 Hierdoor heeft een gehele afgraving en ver wijdering van de restanten plaatsgevonden onder leiding van het Provinciale team. Hier bij werd gebruik gemaakt van een kleine graafmachine. De gehele afgraving is sche matisch weergegeven in een rapport, waar uit ook de gegevens van dit artikel voor een deel op berusten. Op een diepte van 17 cm -NAP kwamen twee kuilen in beeld met een ronde vorm. In de aarde rondom deze kuilen werd enig pre historisch aardewerk gevonden, dat men dateert als ijzertijd/inheems romeins (300 v. Chr. tot 300 na Chr.) Eveneens ontdekte men verscheidene lagen grond met tekens van humeuze beworteling die duiden op een mogelijke bedding van een kreek water loop). Opvallend bij de afgraving van de poterne is het gebruik van rode steen. Een nieuwere fase (waarschijnlijk is de muur geheel opnieuw opgetrokken) is uitgevoerd in gele steen. Een speciale 'sluis' die werd aangebracht om te voorkomen dat men van buiten rechtstreeks op het terreplein (bin nenplein) kon schieten, geeft zijn specifieke vorm aan deze poort (afb. Prov. depot voor Bodemvondsten NH): Uit de werkzaamheden bij de poort blijkt dat de bouw met gele steen niet precies de eer dere bouw met rode steen afdekt. Waar het nodig was, heeft men die gedeelten met palen ondersteunt. Uit de insteek van deze muur kwamen vondsten die men dateerde op eind 17e - begin 18e eeuw. Een terracotta hoofdje was hier de meest opvallende vondst. (Terracotta kopje. Foto MJM/B. Koning) Afwateringskanaal Onder de oostmuur van de poterne loopt vanuit ca. 20 meter op het terreplein tot aan de gracht aan de buitenkant van de poterne een afwatering. De muur en afwa tering moeten wel in één keer opgetrokken zijn. Aan de voorkant (noordkant) van de poterne (als men het terrein opkomt links) bestaat de afwatering uit twee schuin tegen elkaar geplaatste stenen. Aan de andere kant (binnenplein) wordt deze afwatering overkapt met gele stenen. Deze zijn vermoedelijk in een later stadium over de afwatering gebouwd. Deze afwatering begint op het plein in een zinkput. In de vulling van deze put werden aardewerkresten gevonden uit het einde van de 18e eeuw tot het begin van de 20e eeuw. Dit duidt op langdurig gebruik van deze afwatering. Ook was er vermoedelijk een afwatering vanaf de kruitkamer. Een aftakking in die richting wijst hierop.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 16