Tussenbalans OPGRAVINGEN FORT DE SCHANS (deel 1) 12 Het fort De Schans heeft een belangrijke plaats in de Texelse geschiedenis. Zij was van militair en economisch belang voor ons land. Daarbij was de aanwezigheid van het fort een bijzonder element in het Texelse landschap. Grote aantallen soldaten (soms honderden mensen voor langere tijd) en zeevarenden op de Texelse rede zorgden voor de ontwikkeling van het naburig ge hucht 't Schild (later Oudeschild) en waren van grote invloed op de samenleving. Maar ook is De Schans een belangrijk archeolo gisch/historisch bouwwerk voor Texel. Als bouwwerk is zij het grootste en oudste zelf standige verdedigingswerk van Texel. Geologie van midden/zuid Texel Het huidige landschap van midden-zuid Texel is het resultaat van een eeuwenlange ontwikkeling. In het Saalien (ca. 20.000 - 100.000 BP) is de keileemrug ontstaan die alleen ten zuiden van Den Hoorn en ten zui den van Den Burg aan of dicht aan het op pervlak komt. Deze keileemrug is in het Weichselien (ca. 90.000 - 10.000 BP) over dekt met pleistoceen zand: de Formatie van Twente. Bij Oudeschild ligt die afzetting ongeveer 0 tot 1 meter beneden NAP. Dit terwijl het veen op Texel in het algemeen 2 a 3 meter beneden NAP is gelegen. (NB: BP is de afkorting van Before Present en hiermee wordt op dit moment 1950 aangehouden.) De Schans is een paar km. ten zuiden van een keileemrug rond de Hoge Berg gelegen, die in het Saalien is gevormd. De pleistoce- ne ondergrond ligt bij de Schans dan ook op ca. 1 meter onder NAP. Op de locaties waar het pleistocene'oppervlak minder dan 1 meter beneden NAP is gelegen, is door de zee waarschijnlijk pas in AD 800-1000, de zgn. Duinkerke III gedeponeerd. (Deze term komt voor in een schema, dat slaat op kleiafzetting, dat tijdens de periode 1500 voor tot 1500 na Chr. ten gevolge van het stijgen der zeespiegel door de zee is afgezet.) Restauratie en onderzoek van het fort De Schans op Texel Voor de tijdsbepaling inzake de restauratie gaat men uit van het idee om het fort in de staat terug te brengen zoals die er in de Napoleontische tijd moet hebben uitgezien. Uit die periode bestaan nog gegevens zoals plattegronden en bouwtekeningen. (Regenput. Foto: Prov. depot voor Bodem vondsten NH)

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 14