(Kamphuis De Pelikaan) De bouw werd de eerste grote klus waar aan de toen 16-jarige W.P. Geus meewerkte in het bedrijf. Er werd daarvan geen echte specificatie op papier gezet. Hierover ont staat dan ook enige onduidelijkheid over de gemaakte bouwkosten bij de aangifte van de belasting in dat jaar. Na enkele jaren staat 'De Pelikaan' te boek voor een waarde ca. f 15.000,--. De firma bezat dus het kamphuis "De Pelikaan" nabij de Dennen met 80 bedden, adres De Koog K78a. Op de huidige plaats aan de Pelikaanweg be vindt zich nu hotel "De Pelikaan". Destijds werd dit gebouw genoemd naar een op dat moment beroemd vliegtuig, van het type Fokker F 18. Deze maakte van 18 tot 30 dec. 1933 (o.l.v. gezagvoerder Iwan Smir- noff) een record retourvlucht Nederland - Indonesië. Vliegveld Curieus is een brief van Burgemeester en Wethouders, gericht aan J.H. Geus geda teerd 22 dec. 1934. Hieruit kunnen we op maken, dat er plannen bestonden om een vliegveld op de arme Mientgronden nabij de Koog aan te leggen. Als onderwerp wordt genoemd: Aanleg vliegveld. De tekst luidt: In verband met de omstandigheid, dat met den aanleg van een vliegveld een aanvang is gemaakt op de gronden in Eierland heb ben wij de eer U de indertijd door U afgege ven verklaring terug te zenden. Erfdienstbaarheid Op 28 juli 1934 ontving dhr J.H. Geus van de boswachter te Texel een akte van erf dienstbaarheid. Deze was officieel getekend door Pieter Boodt, houtvester in de hout vesterij 'De Eilanden' wonende te Den Hel der. Deze persoon handelde in de naam van de Staat der Nederlanden. Toegestaan werd 'het recht van uitweg naar den Kooger- weg'. In de bijgevoegde 4 artikelen ver plicht "de Staat" zich de uitweg aan één zijde af te rasteren (art 1). De gebruiker dient minstens over een breedte van 6 me ter de uitweg in goede berijdbare toestand te houden (art 2) en een goed sluitend hek te maken (art 3). Alle gemaakte kosten zijn voor de gebruiker (art 4). Uit de boekhou ding van 1936 (door P. Sluisman) blijkt dat de kostprijs van de weg f 165,- bedroeg. (Zie plattegrond pag. 9) Folder In een voor die tijd zeer goed verzorgde folder (foto's J.C. Bruin!) prijst men kamp huis 'De Pelikaan' met de volgende lok kende faciliteiten: *Tachtig prima bedden, *Uitmuntende keuken, *Stroomend water, *Electrisch licht. De wervende tekst in de folder: Zonder overdrijving kan gezegd worden dat 'De Pelikaan' op een der mooiste plekjes van Texel staat, dicht genoeg bij de badplaats De Koog, om het badleven daar mee te ma ken en toch ver genoeg er vandaan, om te waarborgen dat men zich rustig kan vermei en in de rust van het omringende natuur schoon. Maar die prima bedden en de uitmuntende keuken moesten wel bemand worden. Hier 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 10