5 bekend is een periode beslaat van zo'n 65 jaar. Het begint omstreeks 1930 en gaat door tot op heden en het voornemen is dit ook in de toekomst aan te vullen. Huidige stand: Totaal 1550 bijnamen van heden en verleden op Texel opgezocht tot 31 dec. 1995. De top 20 van voornamen met toevoeging zoals Aai (voornaam) Pruum (toevoeging). Slechts op de laatste plaats een vrouwen naam, voorbeeld: Marrie (voornaam) Ressie (bijnaam). Individueel zijn er overigens wel een behoorlijk aantal vrouwen met een bij naam. Op Texel wijken we af van de veel gebezig de term Jan, Piet en Klaas. Onze lijst luidt: Jan 88 Piet 66 Jaap, Jaapie, Jawik (2) 58 Kees, Keessie 48 Klaas 26 Wim(pie) of Wullem 22 Dirk 21 Arie of Aris 20 Henk, Hendrik, Hein 19 Sieme 19 Aad of Aai 18 Maarten 16 Ab of Albert 14 Han(s) 11 Reier 9 Joop, Joppe 8 Bram 8 Gerrit 8 Biem 7 Marrie 6 een lichaamsdeel. Meestal omdat genoemd lichaamsdeel opvallend is. Iemand met een grote neus kan kortweg Neus genoemd wor den of Jan Neus (deze laatste trouwens niet voorkomend op Texel, maar als voorbeeld genoemd). Die lichaamsdelen zijn: lip (2x), neus (3x), tand, snor, sik (2x), kaak (2x), nek, nekkie (3x), póót, buuk, kontje (4x), bil (3x), sum, sumpie (2x), piemel, lui. Dieren Dat de Tesselaars graag vergelijkingen met de dierenwereld maken (of noem het bees tenboel) blijkt uit het zeer grote aantal bijna men (in sommige gevallen voelt u wel aan Om uitéén- lopende re denen wor den lich aamsdelen aan een voornaam gekoppeld of krijgt de persoon ge woon de naam van Lichaamsdelen Bij- en scheldnaam met lichaamsdelen Echte bij- en scheldna men in dit genre: Blik- oortje, Rat- teoortjes Zwamneus, Snotneus, Wurreme- neus, Brom snor, Zilver sik, Balzak, Drollebuuk, Vlasbuuk, Hondekop, Kniene- kop, Robbe- koppie, Skéé- pekop, S nel voet, Knipóóg (2x), Soepóóg, Kattebek, Blo- tekont, Kinne bak, Troetlip, Kippeborsie, Kop en kont, Muzekont, Kip- pekont, Piete- kies, Skarenek, Kalkpoot. Je kunt je afvragen of sweluur (zweiuier voor een dame met een forse boezem) ook niet aan dit rijtje toegevoegd had moeten worden. Maar wanneer alle denkbare toe spelingen erbij geteld worden (en daar gaat het vaak om) vertroebelt dat het totale beeld te veel.

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 7