()/i u 4 INLEIDING Sinds de oprichting van de dialectgroep als onderdeel van de Historische Vereniging Texel worden door de leden woordenlijstjes aangelegd, die besproken worden op de clubavond. Hierbij kwamen we al vrij snel op het onderwerp "bijnamen". In de club is destijds een verdeling gemaakt waarbij on dergetekende als groepsleider alle binnen komende Tesselse woorden zou controle ren, verwerken en rubriceren. Hieronder val len ook de sèèggies. De bijnamen hebben ook een vaste plaats gekregen. Maar omdat deze categorie ge voelig kan liggen, is besloten dit onderdeel niet mee te laten draaien in de diverse pu blicaties van de werkgroep dialect. Hoewel een bijnaam zelfs positief kan uitpakken, kunnen we niet ontkennen dat het vaak uit draait op een spot- of scheldnaam. Toch heb ik gemeend iets met deze collectie te moeten doen, omdat ik me kan voorstellen, dat een aantal vragen die het bij mij opriep ook bij anderen leven. Vandaar. Degeen die dit aparte onderdeel voor zijn rekening nam was Dick Lemstra. Tot zijn dood hield hij nauwgezet de lijst bij. Hij maakte hiervoor een eigen systeem en vul de de steeds groeiende lijst aan. Intensief zocht hij, nadat iemand van de club met een bijnaam aankwam, naar de herkomst hier van, de echte naam, het adres e.d. Na Dicks overlijden is deze rubriek overge nomen door ondergetekende, evenals het ook door Dick beheerde fotoarchief van de vereniging. Ruim een jaar na deze overname is het ge hele bestand aan bijnamen (plus een laatste aanvulling met nog zo'n 150 stuks) opnieuw uitgezocht en gerubriceerd. Met de compu ter is het een stuk eenvoudiger om allerlei uitsplitsingen te maken. Het resultaat wordt hierbij in kennis gesteld van de leden van de Historische Vereniging. De leden die slechts nieuwsgierig zijn naar de vraag: Hoe wordt die of die "noemd", worden teleurgesteld. Zoals uit het boven staande blijkt is het niet bedoeling wie dan ook te kwetsen. Waarschijnlijk is een derge lijk onderzoek nog niet eerder in de open baarheid gekomen. Deels zeer begrijpelijk. Om redenen van privacy worden daarom slechts voorbeelden genoemd. Het gaat in dit verslag om het verschijnsel bijnamen op Texel, dus de grote lijnen, de uitzonderingen, de manier van bijnaamvor ming, kortom het hoe en waarom en wie het betreffen kan. Soms ligt het voor de hand. Zeker wanneer er op een dorp vier keer een Maarten Boon voorkomt. Dan is het noodza kelijk om toevoegingen aan zo'n naam te geven. Daarnaast bestaan de spot- en scheldnamen. Het valt gemakkelijker de scheldnaam "laaielichter" te verklaren dan bijv. "knubbe". U merkt wel, hier betreden we alweer gevaarlijk gebied. Na de verschijning van het woordenboek met daarnaast de honderden spitsvondige sèèggies, moest het onderdeel "Bijnamen" nog helemaal uitgewerkt worden. Dick Lem stra heeft zich hiervoor jarenlang ingezet. Dat stuk arbeid van hem en de dialectclub is hierbij afgewerkt. AFBEELDINGEN Een artikel zonder plaatjes is saai. Maar bij een artikel als dit, waar we de echte namen al niet willen prijsgeven i.v.m. de privacy, kan een foto van de betreffende persoon al helemaal niet. Vandaar dat is gekozen voor foto's van het Ouwe Sunderklaasfeest 1995. Is het eigenlijk niet zo dat we de persoon met een bijnaam eigenlijk zonder diens toe stemming een karikatuur meegeven, een masker hebben opgezet? Vandaar deze keuze waarbij we de firma Nauta danken voor het beschikbaar stellen van de foto's. UITKOMSTEN ONDERZOEK Globaal kan gesteld worden dat hetgeen

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 6