AANSLUITING WERKGROEP BIJ HISTORISCHE VERENIGING VERORDENING Naast de werkgroep Archeologie is in 1995 ook een werkgroep De Schans ontstaan. Deze stelde zich ten doel om aanstaande werkzaamheden op het terrein van De Schans kritisch te volgen en zocht naar oplossingen voor een verantwoord omgaan met de reeds gevonden materialen en een zinvol gebruik van De Schans na voltooiing van de restauratie. Tijdens een overlegronde van deze laatste groep met de eigenaar van het terrein Na tuurmonumenten, zegde deze toe contact op te nemen met de Rijksdienst Oudheid kundig Bodemonderzoek. Het resultaat van dit en andere gesprekken is geweest dat er in september 1995 op initiatief van de Pro vincie Noord-Holland een onderzoek plaats vond op de twee meest bedreigde plekken van dat moment; de poterne toegangs poort tot de oude binnenplaats) en de om geving van enkele bekende en zichtbare waterputten. Inmiddels heeft er overleg plaatsgevonden tussen de werkgroep en het bestuur van de Historische Vereniging. De werkgroep vond aansluiting bij de vereniging van belang om zodoende een grotere achterban te hebben bij voorkomende besprekingen. Daar men de aanvankelijke doelstelling te beperkt vond, heeft de werkgroep zichzelf een bre der terrein toebedeeld en wil als waakhond fungeren waar het bedreigde Texelse monu menten betreft. Vandaar dat ook de naam is veranderd in 'Werkgroep Texels Monument'. Men zal trachten speciale monumenten weer in beeld te krijgen voor het grote pu bliek en andere waardevolle monumenten te behoeden voor verval, sloop etc. In voorko mende gevallen zal men de betreffende instantie en de direct belanghebbenden aanspreken op hun verantwoordelijkheden. Behalve aan de toekomst van De Schans wordt in de komende tijd o.a. aandacht besteed aan de Lunette, de Redoute, de tuin van Brakestein (incl. beelden elders), het oude kerkhof op de Vogelmient te De Koog en het brandweerhuisje te De Cocksd- orp. Tips zijn welkom, groepsleidster is mw. T. Krijnen-Baijs. Zij bezet namens de groep een plaats in het bestuur van de Historische Vereniging sinds de jaarvergadering in fe bruari 1996 in d'Ouwe Ulo. G. Jansen Volgens de oude verordening van 28 de cember 1852 moeten alle strafverordenin gen, nadat de klok van het Raadhuis 5 mi nuten geluid heeft, in haar geheel van de stoep van het Raadhuis worden voorgele zen. In de raadsvergadering van 20 april 1929 wordt vastgesteld: 'Deze regeling mag omslachtig en verouderd worden genoemd, B. en W. zouden met die gewoonte niet geheel willen breken; zij stellen daarom voor te besluiten dat de afkondiging geschiedt 's middags 12 uur, door aanplak king van die verordening op het gemeentelij ke aanplakbord bij het Raadhuis, dadelijk daarna wordt de klok van het Gemeentehuis 2 minuten geluid en wordt hierna door den gemeentebode of ander gemeente-ambtenaar van de stoep van het Raadhuis de titel der vastgestelde verordening en de dag der afkon diging afgelezen. Van de afkondiging wordt daarna in een daarvoor bestemd boek, ter secretarie berustend, een verklaring opge maakt en getekend door den burgemeester. Aan B. en W. wordt overgelaten nog door andere middelen de verordening tot kennis van het publiek te brengen. Eén raadslid (de lieer Ilenkes) wil van deze voorlezing afwijken, 't Is maar tijdrovend. De voorzitter (Burgmeester Oort) zegt: 'Er zal wel tijd voor gevonden worden Volgens voorstel besloten De vraag is: waar bleef de KLOK, waar mee ook de kermis werd ingeluid?? C.J. Reij 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 5