Jm&Mx hV r,„« G.E. Dros -w 24 maakte. Nou is der temet gieniên meer, maar de swortkoppe en die gróóte kok- meeuwe make nou meer feugeltjes dóód as vroeger de hormelinge. Sowe ze die meeu- we teugewoordig niet te veul beskerme? Eerder sag je veul meer klute as teugewoor dig. An de westkant fan de Watermolesweg leide ze temet overal en bee de Wéél op de Wilde leide der ok puur. In de Prins leide der ferskeie bee de Molekolk en bee de kre- ke, die hier en deer in 't land ware. Ok are teugels zöas mareis, tjerke en kragemakers sag je eerder veul meer, die leide overal in 't land en ok in de nöölle. Deer leide ze in 't Gróóte Flak, Kapeflak, Noordflak, Pieter Róózeflak, Zóóneflakkie en zelfs in de binnenflakke fan de Buteriggel. In 't Gróóte Flak lagge ok puur snipeitjes en die sie je nou temet nie meer. 't Is sonde! In de broêdtiêd konne ze zö leuk deur de lucht vliêge en der eige op iên vlerk skuin naar beneje föölle late, wot zon bezonder snorrend geluüd gaf. Ze lagge der eitjes zö sekuur weg, dot je ze temet niet tiende kon en je most de zogenaamde toretjes in 't gros al in de gate hèèwwe om ze te fiende. Sowe ze der niet te lang jacht op make? In april as de bééssies al lèègge, magge ze pas niet skote worre. Mee dunkt, as ze der tot half febrewarie op jaagde, wos 't al lang genog. Doê we na jonges wazze, beskouwde we 't altóós as 'n sport, wie de mééste kleine eitjes te lèègge wist. Meest wazze 't eitjes fan lieuwerikke, stööggies, kneutjes en grospiepertjes ('vinkies' noemden we die) die we fonde, maar ok welders paapies, kwiksteerte, geelborsies, rietgorsies, zwaluwtjes en nag meer. Maar, zöas ik al skreef, uuthale dede we die niet. Ik hoop, dot olie jonges en meikes op Tessel der nag zö over denke, want 't mooiste op Tessel is en bluuft toch" de feugelwereld, zö mooi as je die narges fiendt. Nou wil ik uut- skeie, want aars wordt 't te lang. As 't soms in de krant mag komme, moete de lezers de fou te die ik maak maar deur de fingers kieke, want aars durf ik nooit meer wot te skriêve! Groetend, Eisoeker. Het valt mij op, dat het Tessels in dit stukje mij niet echt achterhaald in de oren klinkt: ik spreek het nog nagenoeg net zo, al zeg ik 'werd' i.p.v. 'wier', 'ware' i.p.v. 'wazze' en 'toen' i.p.v. 'doê'. (Ik ben van 1929.) Hoe klinkt dit stukje jonge (dialectsprekende) Tesselaars in de oren? Daar ben ik be nieuwd naar! Omdat niet al onze lezers bekend zijn met de fijne kneepjes van het Tessels, volgt hier de vertaling van vooral de vogelnamen in dit stukje, die u -met vele andere- ook kunt vinden in 'Gids voor de vogels van Texel' van Adriaan Dijksen cs. lieuw scholekster swortkopmeeuw kokmeeuw kokmeeuw zilvermeeuw tjerk tureluur marei grutto kragemaker kemphaan stoor visdiefje, stem vroekie strandplevier stööggie tapuit geelborsie gele kwikstaart hormeling hermelijn fuul bebroed skouwe controleren of een ei bebroed is De anonieme 'eisoeker' is waarschijnlijk een ex-Hoornder. In de krant van 29 maart reageerde een andere Hoornder. Dat stukje wordt geplaatst in ons volgende nummer. V

Uitgave Historische Vereniging Texel | 1996 | | pagina 26